חזרה לדף התוצאות

אלון עלי /// משורר ועורך /// נולד בקיבוץ עין שמר, ישראל /// 1935 /// גיל: 88
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, אישור Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר

תחומי יצירה

עיון
עריכה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2018-03-01 00:00:00

משורר ועורך
נולד גדל והתחנך בקיבוץ עין שמר. לאחר שירותו הצבאי יצא לטיול ממושך בחו"ל, אחריו שב לקיבוץ והשתקע בו. על שיריו הראשונים, שהחל לפרסם מאמצע שנות השישים, חתם בשם העט א. עלי, ובשמו האמיתי חתם על פרסומיו האחרים. לימים אימץ את השם א. עלי לשירתו. ערך את ביטאון קיבוצו ואת ביטאון הקיבוץ הארצי. לעלי אח תאום, משורר ופילוסוף, יונה אלון.
בסוף שנות השבעים הצטרף אלון לצוות המורים במכללת אורנים, וערך (יחד עם יריב בן אהרון) כמה מסכתות לימוד: "מסכת גילוי וכיסוי בלשון" (1997); "המוצא; לרגל הכניסה; במתים חופשי", על סיפורי ברנר (1998); ו"מי מפחד משמחת עניים?" על שירת אלתרמן (2001). סגנון התלמוד והמדרשים השפיע על כתיבתו הפרשנית. בנוסף כתב מדרש ספרותי על יצירתו של קפקא "לפני החוק, מדרש הפרעושים" (עם יגאל תומרקין, 2000).
בספר שיריו הראשון "אלה תולדות יעקב" (1966) שירים קשים וחריפים על חיינו בארץ. נושאים כמו עקדת יצחק, דור ההורים ודור הבנים, צדקת המפעל הציוני, ועוד, המשיכו להעסיק אותו גם בספריו הבאים. כאחד מראשוני המשוררים של דור הבנים בתנועה הקיבוצית כתב שירים רבים על הקיבוץ כבית גידול, על החברה הקיבוצית, על השיתוף והחתירה לשוויון.
מספרי שיריו האחרים: "הר המנוחות" (1969); "מדרש הקרפדים" (1978); "בדרך לארץ המובטחת" (1989); "יחף, תהילי עין שמר" (1991); "לב צעצוע, מדרשי אגדות ושירי זמר" (2003). בספר שיריו "הערות שוליים על יציאת מצרים" (2005) מופיעים שירי תהייה על צדקת המפעל הציוני, שירי קינה על דור הבנים המוקרב על ידי האבות ושירי הסתייגות חריפים ממלחמות. ב-2012 ראו אור שני ספרים פרי עטו: "איתקה", אוטוביוגרפיה המתארת את חוויית בני הדור השני בקיבוץ ו"גן-שמר" (עם עמיר שפירא), ספר קריקטורות המספר את סיפור יחסיהם של הקיבוצים עין שמר וגן שמואל. ספרו האחרון מ-2015 הוא ספר עיון בשם סיטרא אחרא: השטן כותב את התנ"ך המציע פרשנויות חדשות לדמות האלוהים והשטן.

גורפיין, רבקה. "א.עלי: ""אלה תולדות יעקב""״. "לאור הכתוב: סופרים ומשוררים בישראל". תל אביב: הקיבוץ המאוחד. 1972. 176-168; בורג, אברהם. ״היפר טקסט של יהדות בת זמננו". "הארץ" ספרים. 25.2.1998. 1, 14; צימרמן, בארי. "מדרש פרוע של פצע פתוח, על '"מדרש הקרפדים"'״. "שדמות" ס"ט. 1979. 103-101.

אלישע פורת

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

איתקה, אלה תולדות יעקב, בדרך לארץ המובטחת, גן-שמר, המוצא; לרגל הכניסה; במתים חופשי, הערות שוליים על יציאת מצרים, הר המנוחות, יחף, תהילי עין שמר, לב צעצוע, מדרשי אגדות ושירי זמר, לפני החוק, מדרש הפרעושים, מדרש הקרפדים, מי מפחד משמחת עניים?, מסכת גילוי וכיסוי בלשון

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, לאור הכתוב: סופרים ומשוררים בישראל, שדמות

תגיות חופשיות

ביקורת פוליטית, היהודי/העברי החדש, מדרש, מקרא, קיבוץ

מידע כללי

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
31 (1966)

רקע משפחתי

אחיו של יונה אלון, משורר ופילוסוף

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות