חזרה לדף התוצאות

אלבשן יובל /// סופר ופעיל חברתי /// נולד בבת ים, ישראל /// 1969 /// גיל: 54
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

קרדיט: אייל טואג

ז'אנרים אופייניים

מתח
רומן

תחומי יצירה

עיון
עיתונאות
פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2018-02-01 00:00:00

סופר ופעיל חברתי
נולד בבת ים. בית ההורים היה רביזיוניסטי וזעיר-בורגני. אביו דניאל, שנפטר כשהיה בן שתים-עשרה, היה צאצא למשפחות מו"לים ידועות מפולין: לוין-אפשטיין ופרושנסקי. בעקבות הקמת בית הדפוס של לוין-אפשטיין בבת ים השתקעה שם משפחתו. היה פעיל בתנועת "הנוער העובד והלומד". כשהיה בן אחת-עשרה נבחר לכתב צעיר בעיתון הילדים "הארץ" שלנו ופרסם עשרות כתבות וסיפורים. ב-1987 התגייס לצה"ל, ואת שירותו עשה כקצין בפרויקט חמ"ן (חיל מודיעין) תלפיות. ב-1996 סיים את לימודיו לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל-אביב וב-1999 סיים את לימודיו לתואר שני במשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים.
מרצה בכיר בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, כיהן כדיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו ומנהל רשת מרכזי הזכויות של עמותת "ידיד", שהיה ממייסדיה (1997). בעל טור בעיתון "מעריב". פרסם רשימות ומאמרים רבים על חסרי הזכויות בחברה. ספרו "זרים במשפט" (2005) מתאר את מאבקיו המשפטיים.
בספר שיריו הראשון "אתמול סיימו לגזום את השיחים" (עקד, 1994), יש תערובת של לשון המקרא ולשון היומיום והרחוב, וכן מילים באנגלית שנכנסו לשפה. במרכז הספר שירים שעניינם כאב היתמות המוקדמת, ובעקבותיו פולמוס עם מיתוסים מקראיים כמו עקידת יצחק, ייסורי איוב ועוד. ספר הפרוזה הראשון שלו, הרומן "תמיד פלורה" (2009) הוא סיפור על משפחה שעלתה מעיראק ועל קשיי קליטתה בארץ. מוקד העניין בספר הוא דמותה של פלורה, דמות גדולה מהחיים. ירושלים על שכונותיה, החל מימי הפנתרים ועד מלחמת לבנון השנייה, היא הרקע לרומן. תוך פענוח סיפור המשפחה מתוך צרור מכתבים וסיפורים מעלה פלורה את קורותיה הנשכחות של המשפחה, ומאירה אותן בתובנות חדשות, שיש בהן תקווה לעתיד.
בנוסף כתב את רומן המתח "תיק מצדה" (2012), את ספר הילדים "בוטן העכבר והדבק האכזר" (2010) ואת הרומן לנוער "סיפו: סיפור לא גמור" (2011). הוא פרסם את ספר העיון פרקליטי העשוקים – על המשפט ככלי לשינוי חברתי (2014) ואת הרומן חמישה (2016) המספר על אחד-עשר ישראלים ופלסטינים שטסים לחלל בעתיד בדיוני. לאחר שהטיסה משתבשת מתברר שרק חמישה מהם יוכלו להנצל, ואחד-עשר החברים בטיסה יאלצו לבחור מי הם יהיו. בביקורות נכתב שהרומן מתאים לבני נוער ולא למבוגרים.

גלסנר, אריק. "'"תמיד פלורה"' הוא רומן של תוכן". "מעריב" תרבות. 13.3.2009. 28; עלון, קציעה. "משפחה של סימני קריאה". "הארץ" ספרים. 25.2.2009. 4; רייכנר, אלישיב. "המתנחלת שחזרה לשכונה". "נקודה" 319. מרץ 2009. 31.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אתמול סיימו לגזום את השיחים, בוטן העכבר והדבק האכזר, הארץ שלנו, זרים במשפט, מעריב, סיפו: סיפור לא גמור, תיק מצדה, תמיד פלורה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב, נקודה

תגיות חופשיות

יהדות עיראק, יתמות, מקרא

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
משפטים

תחומי מחקר
משפטים

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
25 (1994)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות