חזרה לדף התוצאות

אייזן אסתר /// משוררת ופסלת /// נולדה בלודז', פולין /// 1929 /// גיל: 94
כותב/ת הערך: עקרוני אביב

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
רומן

תחומי יצירה

פיסול
שירה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2018-01-01 00:00:00

משוררת ופסלת
נולדה בלודז', פולין. עברה את השואה בגטו ובמחנות. עלתה ארצה ב-1948. למדה פיסול אצל הפסל הנודע רודולף להמן. הציגה בתערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות ובמיצגי רחוב וסביבה. שש עבודות פיסול גדולות ממדים שלה הוקדשו להנצחת קהילות שהושמדו בשואה והוצבו בבתי עלמין בחולון ובכפר סבא. בזכות יצירתה הפיסולית והספרותית זכתה בתואר "יקירת יוצאי העיר לודז' בישראל". כמו כן, נמנתה עם מדליקי משואות יום השואה ביד ושם (2006). שימשה כמ"מ יו"ר אגודת הסופרים העברים ויו"ר ועדת האירועים של בית הסופר. יצירותיה הופיעו בכתבי עת, באנתולוגיות ובספרי מחקר לספרות, ושיריה נלמדים באוניברסיטאות ובבתי ספר תיכוניים.
החלה לכתוב שירה מילדותה והשתתפה בסדנת שירה בגטו. אולם רק בשנות השמונים הופיעו שיריה בעברית. קובץ שיריה הראשון, "יקום איש", ראה אור ב-1986 (עקד), ואחריו הופיעו ארבעה ספרי שירה נוספים. ב"בית בכיכר הלחם" (1994) ניכר שימוש עשיר ורבגוני בשפה היומיומית, המזכירה את שפתה הפיסולית. נושאים בולטים בספר הם הזמן והנושא הארוטי-נשי. שם הספר מתייחס לאחיזה האישית בדברים המהותיים של החיים, המסומלים בלחם ובבית. ב"עד ציפת גוף וגרעין" (1996) ממשיכה המשוררת בנושאים של אהבה וארוטיקה ואליהם מצטרפים בהמשך שירי בחינה אישית, שירי משפחה, עולם האמנות, שירי ערגה ושירים על רקע מלחמת המפרץ והזיקות לאימי העבר.
פגעי השואה והשפעתם עליה מתוארים לראשונה רק בסופו של הספר, בשער "נרות חול", והם מתוארים ברגישות רבה. בספר מצוי גם תרגומה של המשוררת לבלדה הידועה של גתה – "שר היער".
ברומן האוטוביוגרפי פרי עטה, "אמי תפרה כוכבים" (כרמל, 2003), היא משחזרת מראות-יסוד של חייה החל בנעוריה הרוגעים בעיר הולדתה לודז', וכלה בהחלטה לפתוח בחיים חדשים ובבניית בית ומשפחה בישראל. בין אלה לאלה נפרצים חלונות למהלך חייה וחיי בני משפחתה בגטו ובמחנות ההשמדה. ייחודו של הספר בשילוב של אירועים יומיומיים ואירועים הרי גורל ובעיצוב לשוני מדויק ופיוטי כאחד. כך, למשל, גם בהיותה בקומנדו העונשין היא מבחינה ביפי הטבע: "אפשר היה לפזול הצידה ולראות שדה חרוש תלמים שחורים מחובר בתפר מצהיב של עצים סתוויים" (157). ב-2006 הוציאה ספר שירים נוסף, "עוד היה מבקש להמריא" (ספרי "עתון 77") וב-2012 את במזל עקרב. היא זכתה בפרס היצירה הספרותית על שם ראש הממשלה לוי אשכול לשנת תשס"ו.

בן דוד, יערה. "קיום על שברי זמן צפים". "עתון 77" 311. 2006. 9-8; דליס. "רגש משולב ברעיון". "מאזניים" ס"ח (10-9). 1994. 74-73; רותם, יהודית. "איזון עדין וחמקמק בין חידלון למשמעות". "הארץ" ספרים. 14.4.2004. 10.

אביב עקרוני

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אמי תפרה כוכבים, בית בכיכר הלחם, יקום איש, עד ציפת גוף וגרעין, עוד היה מבקש להמריא

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מאזניים, עתון 77

תגיות חופשיות

ארוטיקה, טבע, שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
להמן רודולוף

תומכים ו/או מורי דרך
להמן רודולף

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
56 (1985)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות