חזרה לדף התוצאות

אורן מרים (ברגר, רותם) /// משוררת ומתרגמת /// נולדה ברוסיה /// 19211998 /// גיל
כותב/ת הערך: רז רותם

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

ביקורת
שירה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2018-01-01 00:00:00

משוררת ומתרגמת
נולדה ברוסיה. כשהיתה בת חמש עלתה לארץ עם אמה לאחר שאביה נרצח על ידי הקומוניסטים. למדה בגימנסיה העברית "הרצליה" בתל אביב ובסמינר בית הכרם למורים בירושלים. פרסמה ביקורות ספרות ותיאטרון בעיתונים "הארץ", "מעריב" ו"הבוקר" וחתמה עליהן בשם העט מרים אורן. תרגמה ספרות מאנגלית ומרוסית וערכה את ספר השירה של ימימה מילוא עם אורנה מילוא. על תרגומים אלה חתמה לפעמים בשם שושנה וודל, שם משפחתה מנישואיה הראשונים.
ספר שיריה הראשון אחר ה"דבר"ים האלה ראה אור ב-1962 בהוצאת ספרית פועלים. באותה השנה ראה אור גם ספר הילדים שלה "אני, צפרירה והנסיכה". פרסמה ארבעה ספרי שירה נוספים: "אדם מועד" (1971), "ארץ מים" (1977), "זוקפים אוזן חדה לנחש" (1984) ו"לא אתמול לא שלשום" – מבחר משיריה (ספרית פועלים, 1988). נוסף על כך פרסמה שירים בכתבי עת שונים לספרות. הפואטיקה שלה מתאפיינת בפשטות צורנית עד כדי פרוזאיות ובמינוריות, אף על פי שהנושאים המעסיקים אותה הם נושאים "גדולים" כמו בדידות, מוות, אובדן משמעות וחיפוש זהות. גם כשהיא כותבת על צמיחה, גורסת שולמית כהן (1977), הצמיחה אינה אלא אות לנבילה ולחידלון. לצורכי הביטוי השירי נוטה להשתמש באוצר מילים מקראי ובקונוטציות מקראיות.
ל"דבר"י שמואל שתל (1989), "מרים אורן יודעת את חן המילים הפשוטות והמשפטים הדיבוריים, הקולחים טבעית, ומחברת מילים שלא עברו את מצרף התחביר המחייב […]". שלום רצבי (1988), קבע כי מדובר באחת המשוררות הישראליות הייחודיות: "הכיסופים האלו למגע עם נוכחות, נעדרת לרוב, ומאבקו של ה'אני' בקיומו המותנה באותה נוכחות, כיסופים ומאבק המגיעים עד קציה של השפה התיאורית והנוגעים בתפילה, עושים את הקריאה בשיריה של אורן לתפילה כמעט. ובכך דווקא, ולא בחידושים צורניים או הברקות הטובות לשעתן, ייחודה של המשוררת."

כהן, שלומית. "לשחק עם נחשים". "מאזניים" 35 (5). אוקטובר 1977. 341; רצבי, שלום. "צעקה קיומית של אני מעורטל". "מעריב" ספרות. 30.12.1988. 3; שתל, שמואל. "עוד הלילה כחול". "דבר". 12.5.1989. 17.
רותם רז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אדם מועד, אחר הדברים האלה, אני, צפרירה והנסיכה, ארץ מים, הארץ, הבוקר, זוקפים אוזן חדה לנחש, לא אתמול לא שלשום, מעריב

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

דבר, מאזניים, מעריב

תגיות חופשיות

מקרא

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
הגימנסיה העברית הרצליה בתל אביב
סמינר בית הכרם למורים

תחומי לימוד אקדמיים
חינוך

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
41 (1962)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות