חזרה לדף התוצאות

אורן (אורנבוים) יוסף /// מבקר ספרות ומסאי /// נולד בברה''מ /// 1940 /// גיל: 83
כותב/ת הערך: סתווי זיסי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

תחומי יצירה

ביקורת
מסה
עריכה

פרסים

פרס ברנשטיין
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2018-01-01 00:00:00

מבקר ספרות ומסאי
נולד בברית המועצות לשעבר, עלה ארצה ב-1949. את השכלתו היסודית והתיכונית קיבל בראשון לציון. אחרי שירותו בצה"ל למד בסמינר "לוינסקי" וסיים תואר ראשון באוניברסיטת תל אביב. בשנים 1976-1963 לימד ספרות בבתי ספר תיכוניים, ערך כתבי עת לחינוך חברתי והיה מרצה לספרות למורים ולשוחרי ספרות. ב-1983 יסד את הוצאת "יחד", שבה הוא מפרסם את ספריו.
החל מ-1965 מפרסם רשימות ביקורת בעיתונים ובכתבי עת על ספרי פרוזה של יוצרים ישראלים. במסגרת הסדרה מבחר ספרותנו לעם הוא כינס וערך סיפורים של יוסף אריכא (1982) ושל בנימין תמוז (1990). כן ערך אנתולוגיה של סופרי ראשון לציון בשם "בוסתן הראשונים" (1989).
פירסם עד כה עשרים ואחד כרכים בסדרה תולדות הסיפורת הישראלית, שבהם דן ביותר מכמה מאות יצירות של שמונים סופרים ישראלים. הוא נוהג להגיב על הספרים סמוך להופעתם בדפוס, ומנסה לחשוף ברשימות הפרשנות שלו גם את התגובות שלהם על אירועים והתפתחויות בחיי העם והמדינה. בנוסף לאינטרפרטציות של הספרים הוא נוהג להתייחס אל מה שעתיד להיכתב, לדעתו. כתיבתו הביקורתית ושיפוטי הערך שלו עולים בקנה אחד עם עמדתו הפוליטית הציונית.
בין הנושאים של עיוניו הביקורתיים: סוגיות של זהות וערכים בחברה הישראלית ("ההתפכחות בסיפורת הישראלית", 1983; "משבר ערכים בסיפורת הישראלית", 2007); ספרות נשים ("הקול הנשי בסיפורת הישראלית", 2001); שאלות היסטוריוגרפיות הנוגעות לסיפורת הישראלית ("משמרות בסיפורת הישראלית", 2008); השפעת המלחמות על היצירה; ספרות אתנית; ספרות טריוויאלית; ספרות הומו-לסבית; הקיטוב הרעיוני בספרות הישראלית; וכן סוגיות לשון וסגנון. עוד מספריו: "קולות חדשים בסיפורת הישראלית" (1997), "הסיפורת הישראלית בשנות האינתיפאדה" (2005), "ספרות וריבונות" (2006), "השאננות לציון בסיפורת הישראלית" (2010), "ניתוץ מיתוסים בסיפורת הישראלית" (2012). פירסם גם ספרים בתחום החינוך.
זכה פעמיים בפרס ברנשטיין לביקורת (1981, 1989) ובפרס היצירה על שם ראש הממשלה לוי אשכול (1989).

בלבן, אברהם. "פוליטי, אידיאי, אידיאולוגי וכל השאר". "ידיעות אחרונות" המוסף לשבת. 2.10.1992. 23; מלצר, יורם. "על אהבת הקריאה ועל הוראת הספרות". "מעריב" מוסף לשבת. 7.4.2000. 28; נגיד, חיים. "קורא, כותב, אורז ושולח בדואר". "ידיעות אחרונות" המוסף לשבת. 7.4.2000. 26.

זיסי סתווי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בוסתן הראשונים, ההתפכחות בסיפורת הישראלית, הסיפורת הישראלית בשנות האינתיפאדה, הקול הנשי בסיפורת הישראלית, השאננות לציון בסיפורת הישראלית, משבר ערכים בסיפורת הישראלית, משמרות בסיפורת הישראלית, ניתוץ מיתוסים בסיפורת הישראלית, ספרות וריבונות, קולות חדשים בסיפורת הישראלית

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, מעריב

תגיות חופשיות

הומוסקסואליות, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מגדר

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
מכללת לוינסקי לחינוך

תחומי מחקר
חינוך
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
27 (1967)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות