חזרה לדף התוצאות

אולמרט עליזה /// סופרת ומחזאית /// נולדה בגרמניה /// 1946 /// גיל: 77
כותב/ת הערך: רז רותם

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

מחזאות
פרוזה
תסריטאות

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2018-01-01 00:00:00

סופרת ומחזאית

נולדה ב-1946 במחנה הפליטים אשווגה שבגרמניה ועלתה לארץ עם הוריה ב-1949. ילדותה עברה עליה בתל אביב, ברמת גן ובחולון. למדה עבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית בירושלים וכן עיצוב סביבתי ב"בצלאל". נשואה לאהוד אולמרט ואמה של החוקרת והעורכת דנה אולמרט.
המחזה "פנטסיה לפסנתר" שכתבה ושמספר את סיפורה של אנה, ניצולת שואה החוזרת לכפר ילדותה בפולין כדי להתחקות אחר עקבותיו של פסנתר הכנף שקנתה לה סבתה, הוצג בתיאטרון "הקאמרי" ובתיאטרון "היילבורן" בגרמניה. דרמות הטלוויזיה "מבחן מגן" ו"שם נרדף" (שכתבה עם סביון ליברכט) הוקרנו בטלוויזיה הישראלית. תסריטים נוספים פרי עטה: "ירושלים בין שמיים לארץ"; "פנמה" ו"אפיקורס בעל כורחו".
ב-2001 ראה אור הרומן שלה "פרוסה של ים" בהוצאת זמורה ביתן. הרומן, הגדוש במרכיבים אוטוביוגרפיים, מתאר את סיפור עלייתם של שני הורים ניצולי שואה ובתם הקטנה לארץ, ופורש בפני הקורא את המפגש המורכב והאבסורדי לפרקים שלהם עם הארץ החדשה. היצירה מתארת באופן מצחיק ומכמיר לב את הפער בין הילדה הגדלה בארץ לבין ההורים "משם" שלא מצליחים להסתגל לדרישות של כור ההיתוך הישראלי.
טלילה קוש-זוהר (2007), משייכת את הרומן לסיפורת השואה של הדור השני אשר החלה להתפרסם בארץ בשנות השמונים, ושבמסגרתה התפרק נרטיב העל ההגמוני והסיפורים המושתקים של דור הניצולים חדרו אל המרכז הספרותי. היא תופסת את האם אנושקה, גיבורת הרומן, כדוברת של שיח פוסט-ציוני, שבסירובה להכפיף עצמה לשיח הציוני ובהתעקשותה להחדיר לתוכו את שפת אמה ואת עברה, מפרקת את הרטוריקה האידיאולוגית ומציגה את מפעל ה"לידה מחדש" הציוני ככישלון. הרומן תורגם לגרמנית ולצרפתית וב-2008 זכה בפרס סטייגר (Steiger) הגרמני. ב-2007 ראה אור ספרה "שפת קיר". הספר מכיל אוסף כתובות גרפיטי שצילמה במשך שלושים שנה, והן מלוות בטקסטים של הסופרת גיל הראבן.

מלצר, יורם. "כאבי ההגירה המוכרים האלה". "מעריב", מוסף שבת – ספרות וספרים. 23.11.2001. 26; קוש-זוהר, טלילה. "לזכור או לשכוח: (או)פוזיציות ממוגדרות". "תיאוריה וביקורת" 30. 2007. 109-89.

רותם רז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אפיקורס בעל כורחו, ירושלים בין שמיים לארץ, מבחן מגן, פנטסיה לפסנתר, פנמה, פרוסה של ים, שם נרדף, שפת קיר

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מעריב, תיאוריה וביקורת

תגיות חופשיות

הגירה, שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

שפות תרגום
גרמנית
צרפתית

מוסדות אקדמיים
בצלאל
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
עבודה סוציאלית
עיצוב סביבתי

עיר או ארץ מגורים
חולון
ישראל
רמת גן
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
55 (2001)

רקע משפחתי

אמה של אולמרט דנה|נשואה לאהוד אולמרט

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות