חזרה לדף התוצאות

אהרוני אריה /// עורך ומתרגם /// נולד באודסה, אוקראינה /// 19232019 /// גיל
כותב/ת הערך: סתוי זיסי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

באדיבות ארכיון הפלמ"ח

תחומי יצירה

עריכה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2017-11-01 00:00:00

עורך ומתרגם
נולד באודסה, אוקראינה. עלה לארץ ב-1931, למד בתל אביב ואחר כך באוניברסיטה העברית בירושלים. בנעוריו היה חבר בתנועת "השומר הצעיר" ומ-1943 חבר קיבוץ בית אלפא. ב-1942 התגייס לפלמ"ח ובמלחמת העצמאות היה קצין חינוך והסברה בחטיבת הנגב.
תרגומו הראשון שפורסם בספר היה מרוסית, הפואמה של מיאקובסקי "ענן במכנסיים" (ספרית פועלים, 1960). כמו כן תירגם מיצירות יבטושנקו, ווזנסנסקי, אחמדולינה, אוקודז'ווה ואחרים. בשנות השבעים טיפל בעיזבונו של אברהם שלונסקי והוציא חמישה-עשר ספרים שלו, בעיקר תרגומי מחזות שלא ראו אור בחייו של המשורר ופרקי יומן.
עיקר מפעלו הספרותי של אהרוני הוא תרגום "כל כתבי שלום עליכם", ששקד עליו יותר משלושים שנה (1999-1966), שכינס עשרים וארבעה ספרים בשמונה-עשר כרכים (ספרית פועלים/ידיעות אחרונות). על עבודה זו, שראה בה שליחות, כתב ספר בשם "שלום עליכם באור חדש" (2002). שם הדגיש כי זה תרגום ראשון של "כל כתבי שלום עליכם", שלם ונאמן למקור. חלק מהחומר שנכלל בספר לא היה ידוע. אהרוני מצא אותו בארכיונים בארצות שונות, והשיב אותו למכלול יצירותיו של הסופר היהודי הגדול. מפעל תרגום כתבי שלום עליכם זכה להערכה רבה, אך גם לביקורת, בעיקר בשל אופי התרגום, שכמה מן המבקרים חשבוהו למילולי מדי. תירגם גם את יצחק בשביס-זינגר, "אנשים בדרכי" (1999); פיודור דוסטוייבסקי, "אשתו של אחר" (2002); אלכסנדר פושקין, "שלוש פואמות ואגדה אחת" (2006).
בין הספרים הרבים שהביא לדפוס בספרית פועלים נמנים "מילון חידושי שלונסקי" מאת יעקב כנעני (1989) ו"יומני לאה גולדברג" (2005) שערך עם רעייתו, רחל אהרוני.

בסר, יעקב. "אריה אהרוני: מדברים יידיש במלים עבריות". "עתון 77" 239. 2000. 23-25; ורסס, שמואל. "חבלי תרגום לעברית של כתבי שלום עליכם". "מדעי היהדות" 37. 1997. 309-320.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

זיסי סתוי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אנשים בדרכי, אשתו של אחר, יומני לאה גולדברג, כל כתבי שלום עליכם, מילון חידושי שלונסקי, שלום עליכם באור חדש, שלוש פואמות ואגדה אחת

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מדעי היהדות, עתון 77

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

בקשר ספרותי עם
אהרוני רחל

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ בית אלפא

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
63 (1986)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות