חזרה לדף התוצאות

אדם סוזן /// סופרת /// נולדה ברומניה /// 1954 /// גיל: 69
כותב/ת הערך: מערכת הלקסיקון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה
ציור

פרסים

פרס קוגל
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2017-11-01 00:00:00

סופרת
נולדה בטרנסילבניה, רומניה, והיא בת למיעוט דובר ההונגרית. ב-1964, לאחר שנים רבות שבהן סירבו שלטונות רומניה לאפשר את יציאתה של המשפחה מן המדינה, הצליחו אדם ובני משפחתה לעלות ארצה. סיימה את לימודיה בתיכון ע"ש תלמה ילין במגמה לאמנות פלסטית. למדה במדרשה לאמנות, ציירה והציגה בתערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות.
רומן הביכורים שלה "כביסה" (כתר, 2000) זכה בפרס ספר הביכורים של משרד החינוך והתרבות באותה השנה. הספר זכה גם בפרס ספר הזהב של התאחדות הוצאות הספרים בישראל ב-2003, ותורגם לגרמנית ואנגלית. ספרה השני "מיהמיה", נכתב למעשה לפני ספרה "כביסה", אך פורסם רק לאחר הצלחתו הגדולה של "כביסה", ב-2001. באותה השנה פורסמו גם שני סיפורים קצרים פרי עטה, באנתולוגיה "אבות ובנות" ובאנתולוגיה "רצח ליד הבית". ספרה השלישי, אמא של ג'ניס (2004) זכה בפרס ע"ש חיים קוגל של עיריית חולון ב-2006. אמא של ג'ניס הוא רומן שמנסה לבדוק האם האדם יכול לשנות את גורלו ולגבור על נתוני הפתיחה הבעייתיים שקיבל.
ב-2009 ראה אור ספרה האחרון עד כה, רכוש גנוב, המבקש לבחון את ההיסטוריה היהודית מזווית חדשה. הרומן, המתרחש בראשית שנות התשעים על רקע נפילת הקומוניזם, מספר את סיפורו של פשה, נער צועני, המגלה כי הוא ומשפחתו חיים בביתה של משפחה יהודית אשר גורשה בזמן מלחמת העולם השנייה וכי על פי החוק, בן המשפחה שניצל, יהודי מבוגר החי בישראל, רשאי לקבל את ביתו בחזרה. בביקורת שלו מ-2009 אברהם בלבן הגדיר את הרומן כניסיון לעמת בין שני "האחרים" האולטימטיביים של אירופה, היהודים והצוענים. ב-2014 ראה אור סיפורה הקצר "שחר קיצי" באסופה אחורה, קדימה, אחורה – סיפורים על זיכרון.
כתיבתה מאופיינת בלשון קולחת, במגוון של פרספקטיבות ובקשב הרב שהיא מפנה לכל הקולות הקיימים סביבה. היא כלת פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת 2008.

בלבן, אברהם. ״כמוני כמוך". "הארץ" ספרים. 10.6.2009. 8; גור, בתיה. ״אלוהים לא מרחם על ילדי הגן". "הארץ". 2.2.2001. ב' 15; מרין, תמר. ״הטראומה הנשית". "הארץ" ספרים. 3.7.2002. 6.

מערכת הלקסיקון

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אבות ובנות, כביסה, מיהמיה, רצח ליד הבית

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

אחרות, ציור, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

שפות תרגום
אנגלית
גרמנית

מוסדות אקדמיים
המדרשה לאמנות
תיכון ע"ש תלמה ילין בגבעתיים

תחומי לימוד אקדמיים
אמנות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
46 (2000)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות