חזרה לדף התוצאות

אבני יואב /// סופר /// נולד בגבעתיים, ישראל /// 1969 /// גיל: 54
כותב/ת הערך: שבת-נדיר הדס

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: נתן יעקובוביץ'

ז'אנרים אופייניים

מדע בדיוני
פנטזיה
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

פרסים

פרס גפן

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2016-09-01 00:00:00

סופר
נולד בגבעתיים. ב-1977 עבר עם משפחתו למושב שדי חמד. למד בבית הספר התיכון "עמי-אסף" בבית ברל. החל את דרכו בתעשיית ההייטק ולאחר שש שנים החליט כי דרך חיים זו אינה מתאימה לו יותר והתמסר לכתיבה. בעל תואר ראשון בכלכלה וניהול מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני בתקשורת מאוניברסיטת קלארק ברוצ'סטר, מסצ'וסטס.
ספרו הראשון, "איזה מטומטמים האמריקאים" (תמוז, 1995), נמצא על הגבול בין ריאליזם לפנטזיה. הסיפור מאכלס מגוון דמויות: קוסמים וחיילים, פרופסורים, מכשפות ויועצות בית ספר. ספרו השני, "שלושה דברים לאי בודד" (2006), היה רב-מכר ונחשב לספר "קאלט". הספר נע על גבול הריאליה הפנטסטית: אודי, שכיר הייטק ישראלי, יוצא לאי קטן למכור מערכת התומכת בקבלת החלטות למלך. הספר הוא קומדיה-מעשייה רומנטית וגובל גם בסיפור מדע בדיוני.
ספרו "החמישית של צ'ונג לוי" (2009) הוא ספר עתידני. בבסיס הסיפור מוצבת פירמידת הצרכים האנושיים כפי שהגדירה אברהם מאסלו, פסיכולוג חברתי. גיבור הספר, צ'ונג לוי, בנם של עובדת זרה מסין ואב ישראלי, התייתם בגיל צעיר ואומץ. הוא בעל בית קפה תל-אביבי בישראל של 2017 ומנסה להקדיש את חייו לטיפוס בחמש הקומות של פירמידת הצרכים של מאסלו: ממילוי צרכיו הבסיסיים ועד לדרגות הגבוהות של זכייה בהערכה ובהגשמה. מסלול הטיפוס בפירמידת מאסלו נקטע כאשר הוא נקרא לשרת בצה"ל. הקונפליקט החבוי בין צורכי האינדיווידואל לבין ההכרח להשתלב בחברה מתפרץ והגיבור מוצא את עצמו נקרע בין המשימה הלאומית ששוגר אליה במכון ויצמן לבין אהבתו ליערה, אחותו החורגת, דוקטורנטית באוניברסיטת בן-גוריון המבקשת להשיג בעבודתה אושר עילאי. הספר זכה בפרס גפן (2010) בקטגוריית ספר המקור הטוב ביותר.
ב-2011 ראה אור הרומן שלו "הרצל אמר" שזכה בפרס גפן (2012). הספר מנסה לברר, באמצעות מערך תיאורי מקורי, מה היה קורה לו מדינת ישראל היתה מוקמת באפריקה, ולו ארץ ישראל היתה מתפתחת בלא "הישות הציונית". אבני העיד כי הוא מושפע מכתיבתם של טום רובינס ודאגלס אדמס. הוא מבקש להימלט מה"כאן ועכשיו" הישראליים באמצעות יצירת מציאויות ספקולטיביות, שאותן הוא מפתח ומשכלל בסיפוריו. בין שאר עיסוקיו תירגם את הספר "ילדי המים" של צ'רלס קינגסלי (2010), במסגרת סדרת הרפתקה של הוצאת אוקיינוס ומודן. ספרו החמישי לחצות נהר פעמיים ראה אור במרץ 2016 בהוצאת כנרת.

ינאי, הגר. "באדולינה". "גלובס" תרבות. 14.2.2006. 18; בראל, צבי, "תוכנית אוגנדה", "הארץ" ספרים. 12.9.2012. 8.

הדס שבת-נדיר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

איזה מטומטמים האמריקאים, החמישית של צ'ונג לוי, הרצל אמר, ילדי המים, שלושה דברים לאי בודד

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

גלובס, הארץ

תגיות חופשיות

ספרות פופולרית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
כלכלה
כלכלה וניהול
ניהול
תקשורת

משפיעים
דגלאס אדמס
טום רובינס

עיר או ארץ מגורים
ישראל
שדי חמד

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
26 (1995)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות