חזרה לדף התוצאות

אבינור גיטה /// מבקרת ספרות /// נולדה בוינה, אוסטריה /// 19291975 /// גיל
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

תחומי יצירה

ביקורת
מסה
עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2016-09-01 00:00:00

מבקרת ספרות

נולדה בווינה. ב-1939, אחרי סיפוח אוסטריה בידי הנאצים, נשלחה בגפה לארץ ישראל והוריה הצטרפו אליה לאחר חודשים אחדים. למדה באוניברסיטה העברית בירושלים, וכן בהולנד, ולימדה באוניברסיטת חיפה.
מאז תחילת שנות השישים פירסמה מאות מסות ורשימות ביקורת במוספי הספרות של העיתונות היומית ובכתבי העת לספרות (בעיקר "מאזניים", "קשת" ו"כרמלית"). בתחום הספרות העברית הקדישה חלק מכתיבתה לקלאסיקונים מודרניים בשירה (ביאליק, טשרניחובסקי, ש' שלום) ובפרוזה (שופמן, גנסין, ברקוביץ, בורלא, הלקין), אולם בעיקר התמסרה לליווי שוטף של הפרוזה הישראלית בת דור תש"ח ודור המדינה. אהרן מגד, בנימין גלאי, חנוך ברטוב, חיים גורי, דוד שחר, א"ב יהושע, עמוס עוז, יורם קניוק, אהרן אפלפלד ועמליה כהנא-כרמון נמנים עם הסופרים שלהם הקדישה מאמרים וסדרות של מאמרים. בד בבד חיברה שורה של מסות פנוראמיות הסוקרות נושאי יסוד בסיפורת הישראלית, כגון ייצוגן של השואה ומלחמת העצמאות, דיוקנו של הקיבוץ, וכן נוכחותם של משקעים יהודיים וזיכרונות ארץ-ישראליים בסיפורת זו.
מסותיה כתובות בדרך שווה לכל נפש, מתוך רגישות לצרכיו של הקורא המחפש בביקורת דיוקן אינפורמטיבי בהיר של היצירה ומפתחות ראשוניים להבנתה. עם זאת ניכרת בהן יכולת מובהקת של חדירה פרשנית, ולעתים היתה מן הראשונים שזיהו את יסודות הפואטיקה של סופר בעודו בתחילת דרכו. כך במסותיה על ספריהם המוקדמים של עמוס עוז וא"ב יהושע. ההיקף התרבותי הרחב שלה ניכר בעשרות המסות שהקדישה ליוצרים ולנושאים מספרות העולם, ובעיקר בולטת בקיאותה האינטימית, המפורטת, בספרות הגרמנית הקלאסית והמודרנית.
ב-1974 כינסה מבחר ממסותיה בשני ספרים: "השקף אחורה בעצב" על הספרות העברית, ו"הפורטת על הפסנתר הכחול" על הספרות הכללית. אחרי מותה הופיע ספרה "בצל הזיכרונות" (1975), ובו מסות על סופרים עבריים ולועזיים גם יחד.

אבישי, מרדכי. "עולמם של סופרים". "מאזניים" מ' (6-5). 1975. 435; דר, י"א. "ביקורת בדרכי נועם". "כרמלית" י"ט-כ'. 1975. 283-281; פרוז'אנסקי, ס'. "ספר ביקורת מהעיזבון". "מאזניים" מ"ב (4). 1976. 311-310.

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בצל הזיכרונות, הפורטת על הפסנתר הכחול, השקף אחורה בעצב, כרמלית, מאזניים, קשת

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

כרמלית, מאזניים

תגיות חופשיות

דור בארץ, דור המדינה, מלחמה, ספרות גרמנית, קיבוץ, שואה (נושא מחקר)

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
45 (1974)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות