חזרה לדף התוצאות

שרייבר אלי (חתולי) /// סופר, מחזאי וסאטיריקן /// נולד בירושלים, ישראל /// 1942 /// גיל: 81
כותב/ת הערך: חרמוני מתן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

מחזאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר, מחזאי וסאטיריקן
נולד וגדל בירושלים. למד פילוסופיה ותיאטרון באוניברסיטת תל אביב ותואר שני בסיטי קולג', ניו יורק. כתב לתוכנית הטלוויזיה הסאטירית "ניקוי ראש" ולטור הסאטירי "דבר אחר".
הרומן הראשון שלו, "בקרוב בעל מום", ראה אור ב-1974 (ביתן). כבר ברומן זה התבלטו המאפיינים המובהקים של כתיבתו, שקנו לו קהל קוראים נאמן: ההומור, הגודש התיאורי וחצי הביקורת שהוא משלח בחברה הישראלית ובספרות העברית.
שרייבר משתמש בכישוריו כסאטיריקן ליצירת עולם גרוטסקי, נטול ערכים קולקטיביים, שלא אחת נדמה כעולם מקביל והפוך לעולם הפרוזה העברית. גיבוריו הם נהנתנים הרוחשים בוז לאידיאלים ומתייסרים רק מתוקף העובדה שלא עולה בידיהם לספק את תשוקותיהם ויצריהם באופן מיידי. כזה הוא אוריאל חסיס, גיבור הרומן "חמוץ" (1985), בנו של חבר כנסת שמוצא עצמו מקושר לפרשיות של רצח ואלימות אך ורק בשל אדישותו ונהנתנותו. כאלה הם גם "מטיאס" ואמיל, גיבורי הרומן "מטיאס" (1987), ודומים להם גם גיבורי הרומנים המאוחרים יותר: "השדה והמערה אשר בו" (1998), "תייר בלגי" (1999) ואחרים.
הנימה המבודחת של שרייבר והעלילות המופרכות בכוונה שהוא בונה, שאליהן נקלעים טיפוסים יומיומיים שהופכים לגיבורי רומנים כמו בעל כורחם, הופכים את ספריו למעין ספרי פולחן (cult). קוראיו המושבעים מהווים מעין כת, וזאת מתוקף כך שהם מקבלים עליהם באורח מוחלט מוסכמות אסתטיות ואידיאולוגיות ומנעד רגשי ייחודי, המוכתבים על ידי הסופר כבר בראשית הקריאה. אחד מאוהדיו המושבעים של חתולי הוא נתן זך, שחזר והתבטא מעל במות שונות כי שרייבר הוא מהסופרים העבריים האהובים עליו.
בסגנונו של שרייבר ניכרות השפעות של סופרים אמריקנים, בהם ג'ון בארת מחבר "האופרה הצפה", ג'וזף הלר מחבר "מלכוד 22", ויליאם סרויאן מחבר "הקומדיה האנושית" וקורט וונגוט. השפעתו שלו ניכרת בכתיבתם של סופרים עבריים צעירים, הבולט בהם הוא אסף שור.
ספרו האחרון עד כה הוא קובץ הסיפורים עוד דוב אחד (2019).
לויתן, עמוס. "סיפור 'נכבה' ציוני?". "עתון 77" 279. מאי 2003. 27-29; שץ, אבנר. "שום דבר לא פשוט ולא ישיר, פרט ללשון – על ספרו של אלי שרייבר 'אשר סיפרתי לנכדותי"'. "הארץ" תרבות וספרות. 19.3.2004.

מתן חרמוני

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בקרוב בעל מום, האופרה הצפה, הקומדיה האנושית, השדה והמערה אשר בו, חמוץ, מטיאס, מלכוד 22, ניקוי ראש, תייר בלגי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עתון 77

תגיות חופשיות

ביקורת חברתית, ביקורת פוליטית, סאטירה, ספרות אמריקנית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
פילוסופיה
תיאטרון

משפיעים
ג'וזף הלר
ג'ון בארת
ויליאם סרויאן
קורט וונגוט

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
18 (1960)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות