חזרה לדף התוצאות

שריד ישי /// פובליציסט וסופר /// נולד בישראל /// 1965 /// גיל: 58
כותב/ת הערך: שי שחורי דקל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

פובליציסט וסופר
בנם של דורית ויוסי שריד. למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ומִנהל ציבורי באוניברסיטת הרווארד. עבד בפרקליטות המדינה ובמגזר הפרטי. כתב חמישה רומנים ומאמרים לעיתונות היומית. נשוי לרחל, בתה של יעל דיין.
הרומן הראשון שפירסם, "טרף קל" (ידיעות אחרונות, 2000), מתאר את הסיטואציה שאליה נקלע עורך-דין צעיר המגויס לכמה ימי מילואים כדי לטפל בתלונה של חיילת צעירה בבסיס צה"לי דרומי שמאשימה קצין מצטיין באונס. עורך-הדין ששמח בתחילה על ההפוגה הקצרה בשגרת חייו העירוניים, מגלה מציאות סבוכה ומורכבת.
הרומן "לימסול" (2009) עוקב אחר חוקר שב"כ אינטליגנטי, שמעשיו מעוררים בקורא התנגדות מוסרית חריפה. הוא מסתבך במבצע שנועד לחסל מתכנן פיגועים פלסטיני באמצעות פגישה עם אביו העזתי הגוסס מסרטן. כדי ליצור את הקשר עם האב, הוא מתחבר לפעילת שלום ישראלית שנמצאת עם האב בקשרים כבר שנים, ולה בן נרקומן. העיסוק בגבריות ובהורות הוא נושא מרכזי ברומן, וכן גם העימות בין הורות ובין ערכי מוסר אוניברסליים ולאומיים. הספר היה לרב-מכר בארץ, זכה להתעניינות ניכרת בחו"ל ותורגם לשש שפות, בהן: אנגלית, גרמנית ודנית.
ברומן גן נעמי (2013) המספרת בגוף ראשון היא גננת בגן בתל-אביב שצריכה להתמודד עם עברה הטראומטי בקיבוץ ליד הגבול ועם המציאות הכלכלית חברתית של ישראל במאה ה-21. הרומן השלישי (2015) מספר סיפור דיסטופי על ממלכת יהודה העתידית, שקמה לאחר שמדינת ישראל חרבה. הספר זכה לשבחי המבקרים שראו בו התראה חשובה מפני ההקצנה הדתית בישראל. ספרו האחרון עד כה מפלצת הזיכרון (2017), מתואר מנקודת מבט של מדריך ביד ושם, שמזהה את ההשלכות ההרסניות שיש לעיצוב זיכרון השואה על החברה הישראלית ועל התערערות הדמוקרטיה.

פינקוביץ, רוני. "אופי ההופך ליופי". "הארץ" ספרים. 19.7.2000. 7; גלסנר, אריק. "שומר על קצב". "מעריב" תרבות וספרות. 31.7.2009. 24.

דקל שי שחורי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

טרף קל, לימסול

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

ביקורת חברתית, ביקורת פוליטית, דיסטופיה, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, פגיעה מינית, צבא, קיבוץ, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

שפות תרגום
מספר שפות

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת הרווארד
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
מנהל ציבורי
משפטים

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
35 (2000)

רקע משפחתי

בנו של הסופר, המשורר והפוליטיקאי יוסי שריד

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות