חזרה לדף התוצאות

שנפלד רות /// חוקרת ספרות /// נולדה בפולין /// 1932 /// גיל: 92
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

ביקורת
עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

חוקרת ספרות
נולדה בפולין. עברה את מלחמת העולם השנייה כילדה בוורשה, ובנעוריה עלתה ארצה. למדה באוניברסיטה העברית בירושלים. חיברה עבודת גמר לתואר השני על נושא השואה בספרות העברית (1967), ועבודת דוקטור על הרומן ההיסטורי העברי במאה העשרים (1981). עם ייסודו של מכון כץ לחקר הספרות העברית באוניברסיטת תל אביב ב-1970 הצטרפה לסגל החוקרים שלו, ופעלה בו קרוב לשלושים שנה, עד פרישתה לגמלאות. במסגרת זו נמנתה עם עורכי המהדורה האקדמית של שירת ביאליק (א'-ג', 1983; 1990; 2000) בהנהגתו של דן מירון.
ספרה "מן המלך המשיח ועד למלך בשר ודם" (פפירוס, 1986) הוא מחקר שיטתי בתולדותיו של הרומן ההיסטורי העברי מאברהם מאפו ועד משה שמיר. הספר דן בין השאר ביצירותיהם של א"א קבק, יהודה בורלא, יוחנן טברסקי, יעקב הורוביץ, יוסף אריכא ויהושע בר-יוסף. הוא ממפה את תחבולות העיצוב האופייניות לסיפורת זו, מאיר את זיקותיה לרומן ההיסטורי האירופי ואת דרכי העיבוד של המקורות ההיסטוריים, ובוחן את האמירות העקיפות המובלעות בה על צמיחת הלאומיות היהודית המודרנית. ואילו ספרה "גלגולו של סיפור" (1988) עוסק בדרכי ההתהוות של סיפורי ביאליק, ועל סמך חקירה מדוקדקת בחומרי הארכיון מתגלה בו כיצד נוצרו סיפורי מופת כ"ספיח", "מאחורי הגדר" ו"החצוצרה נתביישה" מתוך מערך סבוך של גרסאות וטיוטות ומתוך קשרי קשרים לחוויות ילדותו ונעוריו של המחבר.
התחום העיקרי השני של עבודתה הוא חקר הספרות היהודית-הפולנית, לפני מלחמת העולם השנייה ואחריה, והספרות העברית בזיקותיה לספרות הפולנית. היא חיברה שורת מאמרים על יוצרים כיוליאן סטריקובסקי, רומן ברנדשטטר, אהרן צייטלין, ולדיסלב שלנגל, דוד פרישמן וי"ל פרץ, וכן את הספר "אדולף רודניצקי – סופר בין שני עולמות" (1991). מלבד עשייתה המחקרית פירסמה "דבר"י ביקורת בעיתונות, ובולטת השתתפותה במדור לספרות של "דבר" ברשימות על ספרי פרוזה שהופיעו בשנות השמונים, כגון "הינומת הכלה" של משה שמיר ו"עיין ערך: 'אהבה'" של דויד גרוסמן.

ברונובסקי, יורם. "האפיקן שלא היה: מאמר ביקורת על 'אדולף רודניצקי, סופר בין שני עולמות', מאת רות שנפלד". "הארץ". 23.8.1991. ב'8.

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אדולף רודניצקי – סופר בין שני עולמות, גלגולו של סיפור, דבר, הינומת הכלה, מן המלך המשיח ועד למלך בשר ודם, עיין ערך: 'אהבה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

ספרות פולנית, שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא מחקר)

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
מירון דן

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
54 (1986)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות