חזרה לדף התוצאות

שלח יוכי /// סופרת /// נולדה בחולון, ישראל /// 1959 /// גיל: 64
כותב/ת הערך: רז רותם

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

מתח
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופרת
נולדה וגדלה בחולון. כשהיתה בת ארבע-עשרה עברה ללמוד בפנימיית "בויאר" בירושלים, שם היתה תלמידתה של הסופרת בתיה גור (ולה הקדישה לימים את ספרה הראשון). בוגרת החוגים לספרות ולקולנוע באוניברסיטת תל אביב, בעלת תואר שני מטעם החוג למנהל החינוך באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, וכן בעלת תואר שני ותואר דוקטור מטעם החוג לתורת הספרות הכללית באוניברסיטת תל אביב. שימשה כמורה לספרות בתיכון וכיום היא מרצה לתקשורת ולקולנוע בסמינר הקיבוצים.
פירסמה שלושה רומנים בלשיים. הראשון, "אחד בספטמבר", ראה אור ב-2006 בהוצאת עברית, והשני, "שירים צורבים", ראה אור ב-2008 בהוצאת כנרת זמורה-ביתן. בריאיון לשירי לב-ארי (2006) אמרה כי "[…] מי שלומד ספרות כמו שצריך – יודע לפענח את החיים. החיים הם הרי סוג של טקסט". ואכן, בשני ספריה פותרת את תעלומות הרצח שושנה, המורה לספרות, שמיומנויות הפענוח שלה כקוראת ספרות מאפשרות לה לפענח את מקרי הרצח בזירה הסיפורית.
יצירתה נוגעת במי שאינם נמנים עם הסדר החברתי ההגמוני בארץ, אך אינה מבקשת לזעזע אותו; היא בוראת דמויות השייכות לפריפריה, ומצליחה שלא ליפול למלכודת הסטריאוטיפ; והיא רוויה בהרהורים על מעשה הקריאה ובהערצה לכוח הפעולה של הספרות על המציאות.
במאמר ביקורת על "אחד בספטמבר" כתב אמנון דנקנר (2007): "[…] מותר לקבוע בסיפוק כי בבת אחת תפסה יוכי שלח את המקום שממנו הסתלקה בתיה גור, ולצדה של שולמית לפיד נעשתה אחת משתי המלכות של הספרות הבלשית העברית".

דנקנר, אמנון. "יופי יוכי". "מעריב" מוסף שבת – ספרות וספרים. 5.1.2007. 29; לב-ארי, שירי. "מורה לרצח". "הארץ" גלריה. 5.12.2006. 1, 10.

רותם רז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אחד בספטמבר, שירים צורבים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

פריפריה, שוליים

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
מנהל החינוך
ספרות
קולנוע
תורת הספרות

בקשר ספרותי עם
גור בתיה

תומכים ו/או מורי דרך
גור בתיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
47 (2006)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות