חזרה לדף התוצאות

שלו עמיחי /// סופר, משורר ועורך /// נולד בראשון לציון, ישראל /// 1973 /// גיל: 51
כותב/ת הערך: פז יובל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

עריכה
פרוזה
שירה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הארוכה
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר, משורר ועורך
נולד וגדל בראשון לציון ובהרצליה. שירת בצה"ל כפקיד בחיל הרפואה. למד תסריטאות ב"קמרה אובסקורה". לאחר מכן למד לתואר ראשון היסטוריה וספרות כללית באוניברסיטת תל אביב. שיריו הראשונים התפרסמו בכתב העת "מאזניים" בשנות התשעים. יצירות נוספות פורסמו בכתבי עת שונים, ובהם "עכשיו", "שבו" ו"מעין". מלמד כתיבה במסלול האקדמי של המכללה למִנהל ומשמש עורך מדור הספרות ב-Ynet.
ספרו "ימי הפופ" (משכל, 2005) מביא את סיפורו של דניאל בן השתים-עשרה, הבן הצעיר למשפחה בת חמש נפשות מראשון לציון, המתמודד עם מות אמו. הוא מגולל ארבע חוויות ילדות, שלוש מהן לאחר מות האם ואחת שקדמה לו, והמשותף להן הוא הטלטלה הנפשית שגרם האובדן הפתאומי. בולט במיוחד העיסוק המאופק במערכת היחסים המתפוררת בין הבן הצעיר לאביו המרוחק. כל אחד מחלקי הספר יכול להיקרא כנובלה עצמאית על רצף עלילתי מתפתח, שבמרכזה קשר משמעותי אחד בין הנער המספר ובין דמות המשמשת לו בת לוויה, ממשית או דמיונית, להפגת בדידותו. לצד הדמויות האלה משמשים המוזיקה, הכדורגל, התשוקות הרומנטיות והדמיון הפורה ידידיו הנאמנים ביותר, ובכוחם להקהות מעט את ייסוריו. סגנון הכתיבה בולט בהימנעות המספר, בן דמותו של הסופר, משימוש בנימה סנטימנטלית ובהעדפתו לספר את קורותיו בטון ענייני ואמין, המצטיין בעברית צבעונית ואותנטית רוויה בדימויים מקוריים.
ב-2010 יצא ספרו "הנפשיים", המספר את סיפורה של יחידת טירונים עם סעיף נפשי. הרומן מתרחש בסוף שנות השמונים ומסופר כמונולוג מפיו של אורי, חייל המתמודד עם מותה הטרגי של אמו ושואב כוח מלהקת "נושאי המגבעת", שפס-הקול שלה כמו מלווה את הרומן. הספר היה מועמד לרשימה הארוכה של פרס ספיר, והוא הועמד בביקורת אל מול "התגנבות יחידים" ליהושע קנז. ב-2012 ראה אור ספרו "ילדה גדולה". ב-2012 זכה בפרס היצירה לסופרים עבריים על שם ראש הממשלה לוי אשכול. בשנת 2018 ערך עם יובל אביבי את האנתולוגיה יאללה מכות המקבץ סיפורים אלימים ישראליים עכשוויים. ספר הפרוזה האחרון שלו עד כה הוא וולקשטיין – מחווה לד"ר עודד וולקשטיין, מרצה, עורך, סופר ומתרגם – והוא ראה אור בסדרת רוח צד. על הספר כתב יוני ליבנה כי הוא מאופיין בשני סימני היכר: "מצד אחד, רגישות מוחלטת לפרטים. משחק בלתי פוסק בדימויים ספרותיים, מוגזמים שמולבשים על מצבים פרוזאיים. ומצד שני, הדחף לסטות מהתלם ומהקשר הסיפור הריאליסטי". ספר זה היה מועמד לפרס ספיר ברשימה הארוכה באותה השנה בשנת 2019 הופיע ספר שיריו מרסיסייד.

סלע, מיה. "מה הטעם בכבישים ללא מוצא". "הארץ" גלריה. 5.3.2010. 4, 11; קניוק, יורם. "עוד להיט". "ידיעות אחרונות" 24 שעות. 30.6.2009. 11.

יובל פז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הנפשיים, התגנבות יחידים, ילדה גדולה, ימי הפופ, מאזניים, מעין, עכשיו, שבו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
בית הספר לאמנויות קמרה אובסקורה

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
ספרות
ספרות כללית
תסריטאות

בקשר ספרותי עם
אביבי יובל
וולקשטיין עודד

עיר או ארץ מגורים
הרצליה
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
31 (2004)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות