חזרה לדף התוצאות

שיזף צור /// סופר ועיתונאי /// נולד בירושלים, ישראל /// 1959 /// גיל: 64
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר ועיתונאי
נולד בירושלים. ב-1984 החל ללמוד באוניברסיטת תל אביב לתואר ראשון בכמה חוגים: ארכיאולוגיה, גיאוגרפיה פיזית, היסטוריה של ארץ ישראל, תיאטרון וביולוגיה. ב-1987 עבר למכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות באותה אוניברסיטה, שם אף פעל כעמית מחקר. במהלך לימודיו החל לכתוב במגזין "מסע אחר" ואף היה חבר המערכת. במקביל כתב בשורה של עיתונים וכתבי עת, ובהם "הארץ", "ידיעות אחרונות", "פרוזה", "חדשות" וכן באתרי אינטרנט. רוב רשימותיו נסבו על מסעות שערך במחוזות פחות ידועים על פני כדור "הארץ". בין השאר תיאר את מסעותיו למקומות הבאים: "דרך המשי" (1991), סומליה (1992), מערב-סין (1994), המלחמה בצ'צ'ניה (1995), מלחמת האזרחים בסודן (1996), רעידת האדמה באפגניסטן (1998), קוסובו (1999), ועוד. הוא צילם ותיעד בווידיאו ובסטילס את הנופים הפיזיים והאנושיים שבהם ביקר, והציג את רשמיו גם בתערוכות צילום ובהרצאות. בשנים 2001-2000 יצר סרטי מסע גם לערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. ב-2008 הוקרן בפסטיבל קולנוע דרום סרטו התיעודי "טיול בעיראק", שנוצר בנסיעתו למדינה זאת, שאליה יצא ביום הכיבוש האמריקני את בגדאד.
רשימות המסע שלו כונסו בכמה ספרים: "ספר-ים – מסע לאורך חוף הים הישראלי" (1991); "דרך המשי" (1992); "כשפים בוואנקבמבה" (1997); "שאנטי שאנטי בלגן – מסע ישראלי בהודו" (2004), ועוד. בנוסף פירסם שני ספרי מסע שאינם מקבץ רשימות: "סיני ומצרים" (1994) ו"ירדן" (1995).
כתב גם כמה ספרי "פרוזה": "נמר בהרים" (הקיבוץ המאוחד, 1988), המגולל את סיפורם של בדווים על רקע נופי המדבר והטבע שבו; "הרקדנית" (1992), רומן ארס-פואטי על רקע תל אביב, הנמסר, כמו סיפורים קודמים של שיזף, על ידי הדמויות עצמן; "בודהא האדום" (1995), המספר על מסעו של גבי, ישראלי צעיר, בהר הנגב ובהימלאיה; "אהבה על קו השבר" (1998), המתאר את עולמם המסויט של ניצולי קרבות, שנקרעו מיחידותיהם ואינם מסוגלים עוד לשוב לחיים נורמליים; "סערה היא מקום רגוע בשבילנו" (2000), העוסק בשלושה גברים, פליטים של הסכסוך הישראלי-ערבי, הבוראים לעצמם עיר מקלט בעמק נעלם אי-שם בנגב, ובעיתונאית הרפתקנית הפולשת לשם וטורפת את השלווה; "האיש המאושר" (2007), המתרחש גם כן בנגב ומתאר מרד בדווי נרחב נגד מה שנתפש על ידי עדה זו כרמיסת זכויותיה.
כתיבתו של שיזף רהוטה ומהוקצעת. סגנונו מדויק, מאופק ואמין הן מבחינת תיאור העולם הפיזי והן מבחינת תיאור העולם הנפשי של גיבוריו, שאותו הוא חושף במשורה. אפשר לשייך את כתיבתו לנוסח הכתיבה הגברי, שאחת מדוגמאות המופת שלו היא סיפוריו של ארנסט המינגוויי. כתביו, לסוגיהם השונים, עיצבו במידה רבה את ספרות המסע הישראלית והעשירו את הזרם הרומנטי בספרות העברית, הרואה בטבע ביטוי לצד החיובי באופיו של האדם. כיום שיזף הוא כורם ויינן. ספרו האחרון עד כה הוא התנין מנחל התנינים: אגדות טבע ארץ-ישראליות (2019).
ב-2009 זכה בפרס היצירה לסופרים ומשוררים על שם לוי אשכול.

לוי, גדעון. "העיקר שיהיה נוף". "הארץ" ספרים. 6.6.2007; צפדיה, ארז. "מי מפנטז על מרד בדווי בנגב". "הארץ" ספרים. 6.2.2008.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אהבה על קו השבר, בודהא האדום, דרך המשי, האיש המאושר, הארץ, הרקדנית, חדשות, טיול בעיראק, ידיעות אחרונות, ירדן, כשפים בוואנקבמבה, מסע אחר, נמר בהרים, סיני ומצרים, סערה היא מקום רגוע בשבילנו, ספר-ים – מסע לאורך חוף הים הישראלי, פרוזה, שאנטי שאנטי בלגן – מסע ישראלי בהודו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

הסכסוך הישראלי-פלסטיני, טראומה, מלחמה, מסע, נוף, רומנטיקה

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ארכיאולוגיה
ביולוגיה
גיאוגרפיה
היסטוריה
היסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות
היסטוריה של עם שיראל
תיאטרון

עיר או ארץ מגורים
ישראל
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (1988)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות