חזרה לדף התוצאות

שחם-גובר אורית /// סופרת ואוצרת /// נולדה בקיבוץ בית אלפא, ישראל /// 1952 /// גיל: 72
כותב/ת הערך: סתוי זיסי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן
תסריט

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופרת ואוצרת
נולדה בקיבוץ בית אלפא. אביה הוא הסופר והמוזיקאי נתן שחם, וסבה היה הסופר אליעזר שטיינמן, מסופרי המודרנה העברית בשנות השלושים, המייסד והעורך של השבועון "כתובים". למדה במוסד החינוכי "גלבוע" בבית אלפא. שירתה בצבא בחיל מודיעין. בעלת תואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב (1983), תואר שני בלימודי מוזיאולוגיה מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון בוושינגטון די-סי (1987), ותואר שלישי מאוניברסיטת חיפה (2009) בנושא המוזיאונים ככלי לעיצוב זיכרון. מאז 1990 עובדת כאוצרת וכרעיונאית של מוזיאונים ומרכזי מבקרים. בין השאר תיכננה את בית הפלמ"ח בתל אביב, את מוזיאון הרצל, את הבית השרוף ואת מוזיאון בגין בירושלים, את מרכז המבקרים ובמת ההר במצדה ואת מוזיאון אסירי המחתרות בעכו. היא בוגרת בית הספר לתסריטאות של עידית שחורי וזכתה בפרס ראשון לתסריט דוקו-דרמה מטעם הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה על תסריטה "הבנליות של הרשע" (2000).
פירסמה שלושה רומנים וערכה ספר עיון. הרומן הראשון שלה, "איפה היית בשישה באוקטובר" (ספרית פועלים, 2001), מספר את סיפורה של הגר, אלמנת מלחמת יום הכיפורים, הגוררת עמה חשבון לא גמור עם המלחמה שגזלה ממנה את בעלה. תוך כדי מסע לגילוי סודותיה של המלחמה, שאיש אינו רוצה לדבר איתה עליהם, היא משקמת את חייה, נישאת שנית, אך למרות זאת המלחמה אינה מרפה ממנה כל חייה.
הרומן השני, "ובאתי על החתום" (2005), מספר על חייהם של שתי נשים וגבר – עדנה בראון, גיורא גרינשפאן-גביש ואסתי ירון – שלושתם בני "הדור השני" לשואה, רדופים על ידי מאורעות העבר שהטילו צל כבד על עולמם של הוריהם. שתי הנשים הן בנות דודות, אך שונות לגמרי, וגיורא הוא בן של חברת המשפחה. חייהם של השלושה מסתבכים בעקבות שבת גורלית אחת, שבה נקראת צוואת אביה של עדנה. סודותיהן של שתי המשפחות מתגלים, ועמם באות לקצן שנים של שקרים והעמדות פנים. הרומן מסופר בשלושה קולות ונע בין עבר להווה.
ספרה השלישי הוא הרומן "טיסת יום" (2008), המספר על פגישה מקרית במטוס בעת טיסה לבולטימור, כאשר נטע מוצאת במושב שלידה את יואב, אהוב נעוריה מהקיבוץ. הוא עדיין כועס על כך שלפני עשרים וחמש שנים נטשה אותו ונישאה לגבר אחר. בשתים-עשרה שעות הטיסה היא מנסה להבין את פשר כעסו המתמשך ועושה חשבון נפש, שבמרכזו המושגים אהבה, החמצה ואידיאלים חברתיים. בתוך כך נשזרים זיכרונות ילדות לאו דווקא חיוביים של הגיבורה מחייה בקיבוץ, כאשר היא מגדירה את עצמה "ניצולת התנועה הקיבוצית". במהלך הטיסה מועמדת האהבה במבחן הקשה מכול, מבחן הזמן. ספרה האחרון עד כה הוא האחרת (2013), המגולל את סיפורה של אישה גרושה שצוללת לפרשייה שבמרכזה רומן נשכח של סופרת שכתבה בשנות השלושים בארץ ישראל.
שחם-גובר ערכה את הספר "חינוך במוזיאונים" (1993) מטעם המועצה לשימור אתרים ומשרד החינוך. זהו אוסף מאמרים שעיקרם קירוב המוזיאונים למבקרים.

אסתרקין, יונתן. "לפיכך התכנסנו". "מעריב" תרבות. 6.6.2008. 27-26; הופמן, חיה. "סודות במשפחה". "ידיעות אחרונות" ספרות. 30.5.2005; מידן, ענת (מראיינת). "בגלל המלחמה ההיא". "ידיעות אחרונות" 7 ימים. 31.9.2001. 55-48.

זיסי סתוי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

איפה היית בשישה באוקטובר, הבנליות של הרשע, ובאתי על החתום, חינוך במוזיאונים, טיסת יום, כתובים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, מעריב

תגיות חופשיות

מלחמה, קיבוץ, רב-קוליות, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
מוזיאולוגיה
תסריטאות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
49 (2001)

רקע משפחתי

בתו של הסופר נתן שחם|נכדתו של הסופר אלעזר שטיינמן

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

וידאו

מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות