חזרה לדף התוצאות

שגיא רווה /// סופר /// נולד בקיבוץ גבת, ישראל /// 1972 /// גיל: 51
כותב/ת הערך: רז רותם

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר
נולד בקיבוץ גבת. למד בתיכון לאמנויות שבמכללת תל חי ובהמשך למד צילום במכללת עמק יזרעאל. מפרסם סיפורי ילדים בירחון "עיניים". חי בעמק יזרעאל ומתפרנס מדיג.
ספר הביכורים שלו, "הכנות לנדידה", ראה אור ב-2001 בהוצאת כנרת ועוסק ביחסי אבות ובנים לאורך שלושה דורות בקיבוץ בעמק יזרעאל. כשאביו על ערש דווי יוצא גיבור הרומן למסע בנבכי עברו, מסע שבו האמיתי והמדומיין משמשים בערבוביה, מסע לבדיקת הקשרים שלו עם אביו ועם סבו שהתאבד. אירוע ההתאבדות (שיש לו הד גם בספריו האחרים) מבוסס על טרגדיה אישית – כשהיה בן ארבע-עשרה התאבד סבו בתלייה והוא היה זה שמצא אותו. הרומן כתוב בגוף ראשון ובנוי כמונולוג המופנה אל האב הגוסס. בצד הסיפור המרכזי מופיע סיפורו של בן דור מייסדי הקיבוץ המזדקן על רקע הסתאבות החברה הקיבוצית, ושני הסיפורים מתכתבים זה עם זה.
ב-2005 התפרסם ספר ילדים פרי עטו, "ביום שאחותי נעלמה", ובמרכזו מסע ההתבגרות של נדב בן השתים-עשרה המנסה לפענח את תעלומת היעלמותה של אחותו. ב-2006 ראה אור הרומן השני שלו, "כל הדרכים", הבנוי משלושה חלקים שהם שלוש דרכים. בחלק הראשון מלווה הקורא את אלברט בן השמונים שהקדיש את חייו ללכידת נאצים ולהחזרת רכוש יהודי גנוב, לאורך היום שבו ישים קץ לחייו; בחלק השני מלווה הקורא את אשתו לשעבר, המתוודעת לאחר מותו לחיים הכפולים שניהל ולסודו הגדול; ובחלק השלישי חוזר הקורא עם אלברט אל שלהי מלחמת העולם השנייה ואל האירועים שחרצו את גורלו. היצירה בנויה כתעלומה הנארגת ככל שמתירים אותה.
כוחו של שגיא בא לידי ביטוי בפרטים הקטנים – בניואנסים של התיאור וברגישות למורכבויות. מיה לוי-ירון (2001) כתבה כי "'"הכנות לנדידה"' הוא רומן מורכב ומעניין, בעיקר בזכות איכות הפרוזה שלו – פרוזה בוטחת, חזקה וויזואלית […] הספר נוגע ללב, מעורר חשיבה, מצחיק וגם מדמיע. ראוי שיצליח לצוף ולעלות על פני ים הכותרים המקוריים המציף אותנו באחרונה".
ספרו האחרון עד כה, ספינות של קרבה, הוא קובץ של סיפורים קצרצרים שפורסמו תחילה בדף הפייסבוק של רווה. משה רון, עורך בספריה לעם של עם עובד, ראה את הסיפורים ושכנע את רווה ללקטם לקובץ.

אורן, יוסף. "משמרות בסיפורת הישראלית". ראשון לציון: יחד. 2008. 158-143; לב-ארי, שירי. "אילו הייתי נער גרמני". "הארץ" גלריה. 24.6.2006. 9; לוי-ירון, מיה. "אני הנקודה שבסוף המשפט שהתחלתם". "הארץ" ספרים. 26.6.2001. 6.

רותם רז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

ביום שאחותי נעלמה, הכנות לנדידה, כל הדרכים, עיניים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, משמרות בסיפורת הישראלית

תגיות חופשיות

התאבדות, קיבוץ, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
רון משה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (2001)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות