חזרה לדף התוצאות

רגן נעמי /// סופרת בשפה האנגלית /// נולדה בניו יורק, ארה"ב /// 1949 /// גיל: 74
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

אנגלית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופרת בשפה האנגלית
נולדה בברוקלין, ניו יורק, ארצות "הברית". מ-1971 חיה בירושלים. החלה לכתוב בגיל מוקדם, אך רק לאחר שרכשה תואר ראשון ושני בספרות אנגלית ועלתה לישראל הפכה את הכתיבה לעיסוק קבוע. ב-1987 פירסמה את ספרה הראשון, Jephte's Daughter.
מנהלת אורח חיים דתי, שנמצא ברקע כל יצירותיה. בספריה היא חושפת את העולם האינטימי של דמויות מהסביבה החרדית הסגורה, ובכך הפכה לאחת הסופרות הידועות ביותר בקרב הנשים החרדיות, ובעיקר בנות העדה החרדית הגדולה בארצות "הברית". בחוגים אלה ובעולם הדתי-חרדי בכלל, רבים זועמים על שהוציאה לאור את אשר הקהילה החרדית טורחת לטאטא אל מתחת לשטיח, ובעיקר את הנוקשות והשמרנות שבחברה זו ואת פגיעתה במעמד האישה.
אחרי ספרה השלישי, The Sacrifice of Tamar ("עקדת תמר"), החליטה רגן שדי לה לעסוק בציבור החרדי, והתכוונה לעבור לכתוב על ציבורים אחרים, אך בהמלצת המו"לים שלה המשיכה בתחום שבו נחלה הצלחה רבה כל כך. בשלב מסוים עזבה את הקהילה החרדית והצטרפה לקהילה הדתית-לאומית. ואכן, ספרה "עזר כנגדו" (התפרסם באנגלית ב-2007) עוסק בציבור זה, השרוי בתוך פער שבין הדת והשמירה על המצוות לבין תשוקה כמוסה לחיים מודרניים.
פירסמה עד כה בעברית מחזה אחד, "מניין נשים", שהוצג בתיאטרון "הבימה" ב-2002, ושמונה ספרים: "ואל אישך תשוקתך" (1996), סיפורה של אישה צעירה ויפה, בת הקהילה החרדית בירושלים, שנישאה על ידי שידוך ואינה מצליחה לכלוא את ערגתה לרומנטיקה וריגושים שלא מצאה בנישואיה, עד כדי כך שהיא מגיעה לידי ניאוף; "בת יפתח" (1998), סיפורה של יפהפייה בת שמונה-עשרה וברוכת כישרונות, בת למשפחה יהודית עשירה בקליפורניה, הנאלצת להסכים להשתדך לתלמיד חכם החי במאה שערים כדי לרצות את אביה; "בידך אפקיד רוחי" (1999) על אודות יהודייה קשישה ועשירה החיה בניו יורק וכופה על נכדותיה הצעירות לעזוב את חייהן הנוחים בניו יורק ולתור באירופה אחר כתב יד עתיק; "עקדת תמר" (1997), סיפורה של צעירה החיה עם בעלה הרב בקהילה חרדית בברוקלין ונאנסת על ידי פורץ שחור עור. מפחד שהידיעה תמוטט את נישואיה, היא מחליטה לא לגלות את סודה לאיש, אלא שהחיים מתגלגלים כך שאינה יכולה לעמוד בהחלטתה; "סיפור אמריקאי" (2001) על אודות משפחה המנסה לחיות את החלום האמריקני ונתקלת בשברו; "הברית" (2004), סיפורו של אונקולוג העובד בבית החולים "הדסה" ומוערך על ידי עמיתיו ומטופליו, יהודים כערבים. חייו השקטים משתנים מהקצה אל הקצה ביום אחד, שבו הוא עושה את דרכו לביתו שבגוש עציון. דרך סיפורו של הרופא עולים גם נושאים המרכיבים את החיים היהודיים בארץ, ובהם השואה, הטרור, יחסי ישראלים ופלסטינים ועוד; "עזר כנגדו" (2007), סיפורה של צעירה נאה וחומרנית, המחליטה ברגע של בהלה להינשא לרב שמחפש את דרכו. ההכרח להפוך לדמות מופת בקרב הקהילה מוביל אותה למערבולת של בחירות בלתי צפויות, היוצאות מכלל שליטה; ב-2012 ראה אור תרגום ספרה "כמיהה לעדן".
בשנת 2010 הגישה סופרת אמריקאית בשם סודי רוזנגרטן תלונה כנגד רגן בטענה כי חלקים בספרה של רגן "עקדת תמר" הועתקו מספרה. בשנת 2014 פסק בית הדין המחוזי בירושלים באופן חלקי לטובת התובעת ורגן נאלצה לשלם לה פיצויים ואת הוצאות המשפט.
רוב ספריה של רגן, הן בשפת המקור והן בתרגומים לשפות אחרות, היו לרבי-מכר, וקהל קוראיה מונה מיליונים בכל רחבי העולם.
ספרה האחרון של רגן עד כה הוא הרומן צמאה לך נפשי (2019), שבמרכזו סיפור אהבה בין אלמן חסידי לבין חוזרת בתשובה.

אורין, יהודית. ״למצוא חתן". "ידיעות אחרונות" תרבות, ספרות, אמנות. 18.6.1999. 28; מנהיים, נעה. ״נקמה וזעם". "ידיעות אחרונות" ספרות. 14.5.2004. 28-27.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בידך אפקיד רוחי, בת יפתח, הברית, ואל אישך תשוקתך, כמיהה לעדן, מניין נשים, סיפור אמריקאי, עזר כנגדו, עקדת תמר

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

החברה הדתית, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, חרדיות, מגדר, פגיעה מינית

מידע כללי

שפות תרגום
מספר שפות
עברית

תארים אקדמיים
שני

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות אנגלית

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות