חזרה לדף התוצאות

רבי עידן /// סופר /// נולד בבאר שבע, ישראל /// 1975 /// גיל: 48
כותב/ת הערך:

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר
נולד בבאר שבע. פירסם עד כה שני קובצי סיפורים קצרים. ספרו הראשון, "שישים מיליגרם פרוזאק" (זמורה-ביתן, 1995), ראה אור בהיותו בן עשרים. הספר כולל עשרות סיפורים קצרים וקצרצרים, מרביתם בני עמוד או שניים, שניתן לחלקם לשלושה סוגים: סיפורים בעלי קול אישי, סיפורי הווי קבוצתיים וסיפורים סאטיריים-ביקורתיים. כתיבתו מתאפיינת בקולה המתריס, לעתים נדמה כפוגעני במתכוון. הוא נוגע בכתיבתו כמעט בכל היבט של החברה הישראלית: צה"ל ומלחמות ישראל, השואה, ישראליות וגבריות, תרבות הפנאי והטלוויזיה ועוד. ניכר בסיפורים רצון בולט לרוקן מתוכנם מוסדות ומיתוסים ישראליים על ידי הארתם באופן סרקסטי מנמיך.
גם ספרו השני, "אלוהים על הכרית" (1999), הוא קובץ של סיפורים קצרים, ארבעה-עשר במספר. בקובץ זה הוא מאמץ סגנון ריאליסטי יותר, פחות סאטירי ופנטסטי מזה שאפיין את הקובץ הראשון. הסיפורים מתארים מגוון סיטואציות שבסיסן המשותף הוא חוויית ההתבגרות – אדם הפוגש במורה שאהב בנעוריו, צעיר שמאבד את אביו ויורש את העסק שלו, ועוד.
כוחו בא לידי ביטוי בשני היבטים מרכזיים: ההיבט הראשון הוא יכולתו לשים בפי דמויותיו עברית קולחת, בת זמננו. ניכרת מודעות לדקויות השפה וקשב למפגש שבין שפת הכתיבה לשפת הדיבור. ההיבט השני הוא החיבור שהוא מצליח ליצור בין קולם של ילידי "הארץ", שנולדו לאחר מלחמת יום כיפור ונושאים את צלקותיה, ובין קולם של מי שכונו "דור האיקס"; בני שכבת גיל שתוארו כמי שחשו ניכור ביחס למודלים התרבותיים שהתחנכו עליהם, ומרדו בהם.
בשנת 2014 פרסם את הספר המסעדה. הרומן יצא רק בפורמט אלקטרוני והוא מתאר את המתרחש במסעדה בבעלות משפחתית ועוסק ביחסים המתוחים בין בני המשפחה.
בלבן, אברהם. "ספר של מתבגר". "הארץ" ספרים. 23.2.2000. 12; ישראל, יעל. "כמו סיפורים". "עתון 77" 187-188. 1995. 10-11.

נעה ולדן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אלוהים על הכרית, שישים מיליגרם פרוזאק

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עתון 77

מידע כללי

גיל בעת פרסום ראשון
20 (1995)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות