חזרה לדף התוצאות

רְוִיאֵל נץ /// משורר ומסאי /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1968 /// גיל: 55
כותב/ת הערך: שי שחורי דקל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

מסה
עיון
שירה

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

משורר ומסאי
נולד בתל אביב, בנם של קורינה הסופרת ויואל נץ. היה תלמיד מחונן, וסיים תואר ראשון בהיסטוריה באוניברסיטת תל אביב בגיל תשע-עשרה. שירת בחיל החינוך, שם הכיר את הסופרת מאיה ערד, והשניים נישאו ב-1994. בריאיון לדליה קרפל (2003) אמרה ערד כי "מבין שנינו הוא בעצם המשורר בנפשו". המשיך לתואר שני באוניברסיטת תל אביב וללימודי דוקטורט באוניברסיטת קיימברידג'. התמחה בתולדות המדע העתיק, ומ-2004 הוא משמש כפרופסור מן המניין באוניברסיטת סטנפורד בארצות הברית. פירסם ארבעה ספרים, הראשון בהם ב-1999, העוסקים בהיסטוריה של המדע, של המתמטיקה היוונית במיוחד, כולם בהוצאת קיימברידג'. כמו כן תירגם לאנגלית את מכתבי ארכימדס (2004). ספר מדע פופולרי שכתב עם ויליאם נואל, "הקודקס של ארכימדס: הסיפור המרתק על כתב-היד המדעי החשוב בעולם", ראה אור ב-2007 ותורגם לשפות רבות, בהן לעברית (2007).
פירסם ספר שירים אחד: "עדיין בחוץ" (שופרא, 1999). השירים מייצגים את מה שיהפוך למשנתו הסדורה: שירה מחורזת, רבים מהשירים אף בצורות קלאסיות כסונטות. יורם סלבסט (1999) כתב כי אף שמורגשת בספר השתעבדות לחריזה, הוא מהווה "תרומה חשובה לשירה חושבת". לאחרונה הוסיף אחרית דבר לתרגום חדש של יבגני אונייגין לפושקין (2012), פרי עבודתו של אביו.
פירסם סדרת מאמרים בכתב העת "הו!", שכונסו בצירוף מאמרים חדשים בספר "מקום הטעם: מסות על ספרות ישראלית בין צליל והיסטוריה" (2008). המסות מהוות "כתב הגנה שיטתי ומרשים על הפואטיקה של '"הו!"', ובראש וראשונה על האפשרויות הרבות הגלומות בשירה חרוזה ושקולה" (הירש, 2008). הספר זכה לכמה תגובות צוננות, שעיקרן הבחירה הטכנית בחרוז ובמשקל כפתרון לצמצום השפעתה של השירה על התרבות בישראל כיום. ב-2014 פורסם ספרו מרובעים, המושפע מן המשורר המתמטיקאי הפרסי עומר ח'יאם. היצירה כתובה במתח שבין דיוק גיאומטרי להתבוננות לירית. בספר יש 92 מרובעים, מרביתם מקוריים ומקצתם עיבודים-תרגומים של מרובעי ח'יאם.

הירש, אלי. "על פי תהום". "ידיעות אחרונות" 7 לילות. 6.6.2008. 23; סלבסט, יורם. "שירה תחת המזגן". "עתון 77" 236. 1999. 10-11; קרפל, דליה. "פושקין, מאחוריך". "הארץ" מוסף. 14.11.2003.

דקל שי שחורי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הו!, הקודקס של ארכימדס: הסיפור המרתק על כתב-היד המדעי החשוב בעולם, מקום הטעם: מסות על ספרות ישראלית בין צליל והיסטוריה, עדיין בחוץ

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות, עתון 77

תגיות חופשיות

ספרות קלאסית

מידע כללי

שפות תרגום
מספר שפות
עברית

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת קיימברידג'
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
היסטוריה של המדע

תחומי מחקר
היסטוריה

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
31 (1999)

רקע משפחתי

בן זגוה של הסופרת מאיה ערד

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות