חזרה לדף התוצאות

קרן ניצה /// חוקרת ספרות /// נולדה בטבריה, ישראל /// 1948 /// גיל: 75
כותב/ת הערך: שטרס חן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

רינה ז׳אן ברוך
תאריך עדכון אחרון: 2020-08-01 00:00:00

חוקרת ספרות
נולדה בטבריה. למדה ספרות עברית לתואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בעלת תואר דוקטור בספרות נשים ומגדר מאוניברסיטת בר-אילן. מרצה ומנחה סדנאות כתיבה וסדנאות קריאה. החל מאמצע שנות התשעים היא מפרסמת מאמרים ורשימות בנושא כתיבה נשית ופרוזה של סופרות ישראליות בבמות שונות, בהן כתבי העת "מאזניים" ו"דימוי", כתבי העת האקדמיים "מכאן" ו"תיאוריה וביקורת" וקובץ המאמרים "נראוּת בהגירה" (2010).
ספרה "כיריעה ביד הרוקמת: נשים כותבות והטקסט ההגמוני" (2010), המבוסס על עבודת הדוקטור שלה, עוסק בפואטיקה נשית דרך קריאה ביצירותיהן של סופרות ישראליות כמו עמליה כהנא-כרמון, רונית מטלון, חנה בת שחר ומיכל גוברין. ספר נוסף פרי עטה, "כמה מילים על הכתיבה: יוצרים ישראלים מדברים על כתיבה ספרותית ופואטיקה", ראה אור ב-2003. ספרה האחרון עד כה, מכשפי השבט – אובות פואטיים וידעונים ספרותיים: קריאה מיתו-פואטית ביצירה הספרותית העברית בת-ימינו, ראה אור בהוצאת כרמל בשנת 2020. במחקרים מאוחרים יותר עסקה ביצירותיהן של רות אלמוג, סביון ליברכט וסופרות נוספות.
מחקריה מתבססים על תיאוריות פמיניסטיות ופוסט-מודרניות. מושם בהם דגש על שלל הזיקות של הטקסט הנשי למיתוסים וליצירות מן הספרות העברית והעולמית ועל משמעויותיהן.
צירי החקירה המרכזיים וכן סגנון הכתיבה שלה מבטאים ניסיון לשלב את הכתיבה האקדמית בתוך מה שהיא מתארת כ"שיח נשים". הדבר ניכר, למשל, בשימוש התדיר במטפורות המיוחסות לשיח הפואטי הנשי כגון אריגה, מעשה טלאים, קו תפר ועוד. ניסיון זה מתגלם באופן המובהק ביותר ב"שיר מאמרי" שפירסמה ב"דימוי" (2002), שיר שכולו אזכורים של יוצרות נשים המגובה בהערות שוליים המפרטות את פשרם של האזכורים.

חן שטרס

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דימוי, כיריעה ביד הרוקמת: נשים כותבות והטקסט ההגמוני, כמה מילים על הכתיבה: יוצרים ישראלים מדברים על כתיבה ספרותית ופואטיקה, מאזניים, מכאן, נראוּת בהגירה, תיאוריה וביקורת

תגיות חופשיות

מגדר, פוסטמודרניזם, פמיניזם

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
אוניברסיטת בר-אילן
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
מגדר
ספרות
ספרות עברית

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות