חזרה לדף התוצאות

צימרמן באֵרי /// משורר ופובליציסט /// נולד בנחלת יהודה, ישראל /// 19512016 /// גיל
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

מסה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

משורר ופובליציסט
נולד במושבה נחלת יהודה שליד ראשון לציון. כבן שנתיים עבר עם אביו, דוד צימרמן, מורה ופרשן של מקורות ישראל, לקיבוץ משמר השרון, שם למד והתחנך עד 1969. יצא לשנת שירות בקרית שמונה (1970), והיה ממקימי גרעין "עודד״. לאחר תום שירותו הצבאי שב למשמר השרון ויצא ללמוד בסמינר "אורנים" בחוגים למחשבת ישראל ולספרות.
שיריו הראשונים פורסמו ב-1968 בכתב העת "שדמות" וב"משא", המוסף הספרותי של "דבר". ב-1978 התמנה לעורך הרבעון "שדמות", כתב העת של צעירי התנועה הקיבוצית, וכיהן בתפקיד זה עד 1981. באותה השנה יצא לאור ספר שיריו הראשון "דיבור המתחיל" בהוצאת הקיבוץ המאוחד. הנושאים של שיריו הראשונים מלווים את כתיבתו עד היום: התמודדות עם העבר היהודי וגיבורי הספרות היהודית, ובמקביל התמודדות עם השירה המודרנית ועם חיי הפרט בקיבוץ.
ב-1982 עבר צימרמן עם משפחתו לקיבוץ גבעת חיים איחוד, ולימד היסטוריה, מקרא וספרות בחטיבה העליונה של בית הספר התיכון האזורי "חוף הכרמל" במעגן מיכאל (1993-1982). ב-1993 יצא עם משפחתו לשליחות של שלוש שנים בצפון-אמריקה. עם שובו, שב להוראה ולימד בבית הספר התיכון האזורי "מעיין" שבקיבוץ עין החורש, עד 2005. במקביל, הצטרף לצוות המורים של מכללת "עלמא״ שבה הוא לימד עד מותו. כמו כן, הוא הרצה ולימד במסגרות שונות של לימודי מבוגרים. התגורר במושב מאור.
היה גם פרשן מקרא ועסק רבות בפרשות השבוע. פרשנותו מתאפיינת בבקיאות מעמיקה במקרא ובפרשניו מצד אחד, וביכולות לשונית וספרותית מרשימות, מצד אחר. את פרי עבודתו זו פרסם בספרים: "דורש טוב לתורה: דרשות שיר על מבחר פסוקים מפרשות השבוע" (2003); "דורש טוב: דרשות שיר לפרשות השבוע" (2001). עם מירי גרזי ערך והוציא את "היום השביעי: יוצרים ישראלים כותבים על השבת שלהם" (2001). היה פעיל כמה שנים במכון "שיטים״, מכון החגים שבבית השיטה, ובמסגרת זו פרסם יחד עם בנימין יוגב את הספר "חד גדיא וגדיא, מבחר מהגדות הקיבוצים" (1999). עוד מספריו: "השריקה והמקלדת, מסות ושירים" (1990); "בובר לימוני תנ"ך סחט, שירים" (1994) ו"המ"ם הסופית של אלוהים", שני שירים ושש מסות (2006). ספרו האחרון הוא שירי סמוטרקי: 37 שירים (2015).

אילן, נחם. ״עלי באר ענו לה". "דמוי: כתב עת לספרות, אמנות, בקורת ותרבות יהודית", 24. חורף 2005. 59-55; באר, חיים. "ראיון עם בארי צימרמן". "דבר" "דבר" השבוע. 8.12.1989. 15; פלס, ידידיה. "בסימן קידוש". "מבפנים" מ"ד (4-3). 1982. 388-386.
אלישע פורת

.

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בובר לימוני תנ"ך סחט, שירים, דבר, דורש טוב לתורה: דרשות שיר על מבחר פסוקים מפרשות השבוע, דורש טוב: דרשות שיר לפרשות השבוע, דיבור המתחיל, היום השביעי: יוצרים ישראלים כותבים על השבת שלהם, המ"ם הסופית של אלוהים, השריקה והמקלדת, מסות ושירים, חד גדיא וגדיא, מבחר מהגדות הקיבוצים, שדמות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

דבר, דמוי: כתב עת לספרות, אמנות, בקורת ותרבות יהודית, מבפנים

תגיות חופשיות

מקרא, קיבוץ

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
מכללת אורנים

תחומי לימוד אקדמיים
הוראה
מחשבת ישראל
ספרות

בקשר ספרותי עם
גרזי מירי
יוגב בנימין

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
ישראל
מושב מאור
קיבוץ גבעת חיים איחוד
קיבוץ משמר השרון

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
30 (1981)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות