חזרה לדף התוצאות

צור דביר /// סופר וחוקר ספרות /// נולד בירושלים, ישראל /// 1978 /// גיל: 45
כותב/ת הערך: רונן עירית

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

עיון
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופר וחוקר ספרות
נולד בירושלים. בעל תואר ראשון בחוגים לסוציולוגיה-אנתרופולוגיה ולעיתונאות ותקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים, בעל תואר שני ושלישי בפילוסופיה מטעם המכון ללימודי היהדות בת-זמננו באוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטור שלו עסקה בפואטיקת המרחב ביצירותיו המאוחרות של ס' יזהר.
ב-2010 החל לכתוב ביקורות ספרות למוסף "ספרים" של "הארץ", ועוד קודם לכן פירסם רשימות ביקורת בבמות שונות. כתב את הספר "מפגש ומגע בין תרבויות: מדריך למידה ומקראה" (2002, עם עמרי הרצוג). ערך ותירגם את ספרו החשוב של ג'ורג'יו אגמבן "מצב החירום" (עם מנואלה קונסוני). מאז 2003 משמש כעוזר הוראה בכמה מכוני מחקר אקדמיים. מאז 2009 משמש כמרצה במכללת "מנשר לאמנות".
הוציא לאור שני רומנים: "משה בהיפוך אותיות" (הוצאת בבל, 2008) ו"הפרדס של רג'ינה" (2011). גיבור הרומן "משה בהיפוך אותיות" הוא משיח מודרני, המנסה להביא תיקון לעולם ונתון במצב סכיזופרני. הרומן מלא באילוזיות מכתבי הקודש ובמושגים מתחום הגאולה והמשיחיות, ועוסק באופן ביקורתי במציאות הישראלית ובסיפור הציוני. הרומן מעמיד פנים לעתים כמשל, אולם מתנגד למשמעות קוהרנטית בהמשך הקריאה. הפואטיקה של הרומן דחוסה ובעלת נרטיב משובש.
במרכז הרומן "הפרדס של רג'ינה" עומדת דמותה של רג'ינה, יהודייה עיראקית בבית אבות, שבנה נעלם והמחזר שלה יוצא לחפש אחריו. על אף העיסוק בזִקנה, דרך הגיבורה רג'ינה, הכולל התייחסויות לבגידת הגוף ולהתמודדות עם המוות המתקרב – הרומן מלא חמלה, רוך ונעימות, שמספקים נחמה לקורא. "הפרדס של רג'ינה" מתמודד עם השגרה הממיתה דרך תחבולות של זיכרון ושכחה – עמדות שונות שנוקטים הגיבורים ביחס לחיים ולעבר. המבקרים שיבחו את כתיבתו של צור, על אף היותה קשה לעיכול, אך גם ציינו שעליו לפתח יותר מבחינה ספרותית את הרעיונות, המעניינים כשלעצמם, השזורים ביצירותיו.

הראל, מעין. "משיח מודרני מנסה להציל את האנושות". "הארץ" ספרים. 27.5.2008. 18; שמואלוף, מתי. "זמן מיסטיקה". ישראל היום. 20.7.2011. 43.

עירית רונן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הארץ, הפרדס של רג'ינה, מפגש ומגע בין תרבויות: מדריך למידה ומקראה, מצב החירום, משה בהיפוך אותיות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

כתיבה ניסיונית, משיחיות

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
אנתרופולוגיה
סוציולוגיה
עיתונאות
פילוסופיה
תקשורת

בקשר ספרותי עם
הרצוג עמרי

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
30 (2008)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות