חזרה לדף התוצאות

פצ'ניק נחום /// משורר ועורך /// נולד בקריית ארבע, ישראל /// 1973 /// גיל: 50
כותב/ת הערך: מאירי גלעד

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עריכה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

משורר ועורך
נולד בקריית ארבע, גדל והתחנך בבית אל ובירושלים. למד בישיבה התיכונית "חיספין", רמת הגולן, ובישיבות, מכללות ובתי מדרש אחרים. היה מחנך ורב בית הספר היסודי בקיבוץ ראש צורים ושליח בצפון-הודו (ניהול והובלת "הבית היהודי" בלאדאק, 2007). מתגורר בשדה בועז.
ספרו הראשון, "סוס האמונה" (כתר, 2007), עוסק במגוון נושאים כמו אמונה, הורות, ילדות, אקטואליה (בעיקר שירי מחאה נגד ההתנתקות מחבל עזה), כמיהה לדו-קיום יהודי-ערבי, בדידות, אהבה, ארוטיקה, זהות, זיכרון השואה (בהקשר משפחתי) ונופי "הארץ". למרות ריבוי הנושאים נדמה שקו אחד מרכזי מחבר את רובם: קול אחר של דתיות ליברלית, המבקש לשלב בין ניגודים לכאורה, כמו גבוה ונמוך, קודש וחול, אהבת אל ואהבה ארוטית. הוא מבטא אוונגרד יהודי ניו-אייג'י, המבקש למרוד במסורות שמרניות ואורתודוקסיות וליצור יהדות חדשה, פתוחה ושוויונית, למשל ביחס לאישה ולגוף. לדוגמה, שיר ב' במחזור "ארבעה שירי בחור ישיבה" מוחה נגד האפליה המגדרית בישיבות. בנוסף, השירים "Subtext של בחור ישיבה" ו"יש" מסתיימים במניפסטים פרודיים המבטאים את הכמיהה להכרה בקדושת הגוף ובנחיצותה של מהפכה אמונית: "הַלַּיְלָה הַזֶּה גּוּפֵינוּ בְּנֵי חוֹרִין"; ו"רֶבוֹלוּצְיָה לָנוּ וּלְכָל יִשְׂרָאֵל אָמֵן", בהתאמה.
הפואטיקה שלו לירית, סוגסטיבית ולשונה גבוהה, אך היא משלבת פרגמנטים אנטי-ליריים ושפה נמוכה. למשל, פתיחות השירים "אַבָּא" ו"יֶלֶד" ממזגות בטקסט המעודן חספוס יומיומי באמצעות מילים באנגלית ובערבית: "אָבִי, אָבִי/ רֶכֶב לִטּוּפִים לֹא תָּקִּין./ מְכַל הַדֶּלֶק שֶׁלְּךָ גּוֹמֵעַ/ קִילוֹמֶטְרִים שֶׁל אַהֲבָה בִּנְיוּטְרַל" ("אבא"); או "אֵיךְ תֵּצֵא מִן הַבְּדִידוּת/ יָא רַאבַּק/ נַחוּם" ("ילד"). שירתו מקיימת דיאלוג רחב עם מקורות היהדות, אך גם עם מקורות אחרים, כמו שירי זלדה, צ'סלב מילוש, המלחין שוברט ועוד. הוא ממייסדי ומעורכי כתב העת לשירה "משיב הרוח" (1994-2000) וממפיקי פסטיבל השירה "מועדים לשירה" של "משיב הרוח" (1996-2000).

שלג, יאיר. "שירת נחום". "הארץ" מוסף. 15.6.2007. 54-56.

גלעד מאירי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

משיב הרוח, סוס האמונה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

ארוטיקה, מחאה, נוף, רוחניות, רליגיוזיות, שואה (נושא יצירה), שירה לירית

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
בית אל
ירושלים
ישראל
שדה בועז

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (2007)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות