חזרה לדף התוצאות

פלאי משה /// חוקר וסופר /// נולד בחיפה, ישראל /// 1936 /// גיל: 87
כותב/ת הערך: בנבג'י אמיר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

עיון
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

חוקר וסופר
נולד בחיפה. שירת בצה"ל ככתב צבאי, ועבד כעיתונאי בעיתון הציונים הכלליים "הבוקר". סיים לימודי תואר ראשון בלימודי עיתונות באוניברסיטת ניו יורק, ותואר דוקטור בספרות עברית בדרופסי קולג' בפילדלפיה (1967). לאחר סיום הדוקטורט לימד באוניברסיטאות רבות בישראל ובארצות הברית. מ-1985 עומד בראש התוכנית הבין-תחומית ללימודי היהדות באוניברסיטת מרכז פלורידה באורלנדו. ב-2004 הופקד על הקתדרה ע"ש אייב וטֶס וייס. פלאי הוא חתן "פרס פרידמן" לתרבות עברית באמריקה לשנת 1991.
פרסומיו עוסקים ברובם בספרות ההשכלה העברית במאות השמונה-עשרה והתשע-עשרה. בנוסף פירסם שני רומנים, ספרי ילדים וספרי עיון שעוסקים בתרבות העברית באמריקה, בספרות שואה ובהוראת עברית כשפה זרה. במחקריו שהוקדשו לתנועת ההשכלה וספרותה ("משה מנדלסון: בכבלי מסורת", 1972; "במאבקי תמורה: עיונים בהשכלה העברית בגרמניה בשלהי המאה ה-י"ח", 1988, ועוד רבים) עלה בידיו להאיר בצורה משכנעת את תווי פניהם הרוחניים והפוליטיים של השחקנים הראשיים שפעלו בהשכלת ברלין בסוף המאה השמונה-עשרה. מחקריו על משה מנדלסון, נ"ה וייזל, יצחק סטאנוב, יצחק אייכל ושאול ברלין מהווים נדבך הכרחי להבנת המהפכה הרעיונית והפוליטית שחוללו המשכילים ומפתח להבנה מחודשת של החוויה הספרותית הייחודית המזומנת לקורא העברי בספרות ההשכלה.
במישור הרעיוני הדגיש פלאי את ניסיונם של יוצרים כווייזל ומנדלסון לתמרן בין המחויבות שלהם לתרבות היהודית לבין רצונם להיפתח אל התרבות הכללית ולהשתייך אליה. במישור הספרותי הוא האיר את האלמנטים הז'אנריים (למשל רומן המכתבים וספרות המסעות) המהווים, לטענתו, מפתח עקרוני להבנת יצירותיהם של מחברים כמו יצחק אייכל או שמואל רומינלי. פלאי משבח את ההישגים הפוליטיים והאסתטיים של סופרי והוגי תנועת ההשכלה, ומדגיש את חלקם החשוב בסלילת הדרך להתפתחותה של המודרניות היהודית. ב-2012 פירסם את הספר "עטרה ליושנה: המאבק ליצירת ספרות ההשכלה".

Elliot Rabin, "The Eternal Maskil [A Review of Moshe Pelli Books]", Prooftexts 2 (2003). pp. 228-241.

אמיר בנבג'י

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

במאבקי תמורה: עיונים בהשכלה העברית בגרמניה בשלהי המאה ה-י"ח, הבוקר, משה מנדלסון: בכבלי מסורת, עטרה ליושנה: המאבק ליצירת ספרות ההשכלה

תגיות חופשיות

ספרות ההשכלה, שואה (נושא מחקר)

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת ניו יורק

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית
עיתונאות

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
25 (1961)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות