חזרה לדף התוצאות

פגיס עדה /// סופרת ומתרגמת /// נולדה בפולין /// 1932 /// גיל: 91
כותב/ת הערך: בר-דוד אילן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
ביוגרפיה
סיפור קצר
תיעוד

תחומי יצירה

פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

סופרת ומתרגמת
נולדה בפולין. עברה את שנות מלחמת העולם השנייה בברית המועצות, וכילדה הוגלתה לסיביר. בגיל שלוש-עשרה עלתה ארצה עם "עליית הנוער", יחד עם אביה ששרד את המלחמה. למדה ספרות והיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים. במשך שנים עסקה בהוראה בבתי ספר תיכוניים. נישאה למשורר דן פגיס ולזוג נולדו שני ילדים.
ספרה הראשון, "לב פתאומי" (עם עובד, 1995), הנו פרקי ביוגרפיה מחייו של בעלה, ובו היא משלבת תיעוד ועדות אישית מילדותו בבוקובינה ועד מותו בירושלים. עוד פירסמה שני קובצי סיפורים, "אגדת המבצר הקטן" (1998) ו"כריך גלותי" (2003). ב-2008 יצא לאור ספרה "ימי אפלה, רגעי חסד" על חיי ישראל גוטמן, שהיה פעיל במרד גטו ורשה ולימים היסטוריון וחוקר שואה.
תירגמה ספרים אחדים לעברית, בעיקר מפולנית. "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים" (1962) מאת יוסף ז'מיאן; "זמר האילות" (1966) מאת רות אונדרהיל (תורגם מאנגלית); "המעבר בים סוף" (1995) מאת זופיה רומאנוביצ'ובה; "פרידה ממריה" (1996) מאת תדיאוש בורובסקי; "העלייה לשמים וסיפורים אחרים" (1999) מאת אדולף רודניצקי. ערכה את הספר "דבורה בארון" (1974), מבחר מאמרי ביקורת על יצירתה.
בספרה "לב פתאומי", מלבד פרקי הביוגרפיה הקשורים לבעלה, החוקר והמשורר, כתבה בגילוי לב את הזיכרונות האישיים שלה מחייה המשותפים עמו ושירטטה את דמותו בבהירות. היא מתארת אותו כאדם שהיה נתון לביקורת עצמית נוקשה, שמעולם לא מרד בגלוי, היה חסר ביטחון ורואה שחורות (לעאל, 1996). את השירים ששילבה בספר בחרה על פי הרלוונטיות שלהם לנושא. בבחירת הנושאים הנבונה שלה וברהיטות היכולת הסיפורית שלה, מצליחה פגיס לעורר עניין רב בלב הקורא.
בספרה "אגדת המבצר הקטן" כתבה סיפורים קטנים והדוקים שפרשו בפני הקורא את העולם שבאה ממנו, העולם שעל חורבותיו בנוי עולמה. גם מרבית הסיפורים ב"כריך גלותי" עוסקים ביהודים בשואה: "לא, לא, לעולם לא נשתחרר מן המתים ההם, סומנו על-ידם לנצח… כלפי חוץ לא נהיה שונים מאחרים. נשכב, נקום, נאכל, נרצח ונירצח כמו כולם, ורק אנחנו נדע על השוני הזה הטבוע בנו" ("כריך גלותי", 55).
רבים מהסיפורים של עדה פגיס מסופרים מנקודת מבטן של הדמויות. באמצעות דרך הסיפר המשכנעת שלה היא מצליחה להוביל את הקורא לאותה נקודה שבה מצויות הדמויות שלה: אל המקום שבו אתה עומד מול עצמך ומבין שאינך אלא צל, ושאין לדעת מיהו ה"אני" האמיתי (כהן, 2003).
ספרה האחרון עד כה הוא קובץ הסיפורים האפשרות השלישית (2015).
ברונובסקי, יורם. "פגיס לפי עדה פגיס". "הארץ" תרבות וספרות. ינואר 1996. 8; כהן, אורי ש'. "כל משפט נשקל במאזני זהב". "ארץ אחרת" 19. 2003. 73-72; לעאל, איריס. ""לב פתאומי"". "הד החינוך". ינואר 1996. 32; משמר, תמר. "בחיפוש אחר האם האובדת". "הארץ" ספרים. 6.4.1999. 6.

אילן בר-דוד

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אגדת המבצר הקטן, דבורה בארון, המעבר בים סוף, העלייה לשמים וסיפורים אחרים, זמר האילות, ימי אפלה, רגעי חסד, כריך גלותי, לב פתאומי, מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים, פרידה ממריה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ארץ אחרת, הארץ, הד החינוך

תגיות חופשיות

שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ברה''מ
ירושלים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
63 (1995)

רקע משפחתי

אשתו של המשורר דן פגיס

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות