חזרה לדף התוצאות

עמיצור (כהן מזרחי) אברהם /// סופר ומשורר /// נולד באיראן /// 18901969 /// גיל
כותב/ת הערך: ולדן נעה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

סופר ומשורר
נולד באיראן. עלה ארצה ב-1911, חי ועבד במשך שנים רבות בפתח תקווה ובסביבותיה. שירו הראשון פורסם בכתב העת "הדים". הוא הוסיף ופירסם סיפורים קצרים, שירים וציורים פרי עטו בכתבי העת "כתובים", "מאזניים", "בוסתנאי", "גליונות" ועוד. פירסם שלושה ספרים: "לבטים – רומן מחיי עולי פרס" (אמנות, 1933); "הנידחים" (1969); "הנדר" – סיפורים מחיי יהודי פרס ועולי פרס (1973).
ישורון קשת (1973) כינה את שפתו "שפה שיש בה משקל, אך אין בה כובד". סיפוריו ושיריו נכתבו בעברית עשירה ומרובדת, משובצת ביטויים וניבים משלל עולמות תוכן: עולם המקרא, לשון חכמים, שפת התפילה, פיוטים, שירת עם פרסית קלאסית, ספרות עברית מודרנית (יש ביצירותיו זיקה אמיצה ליצירות ביאליק ועגנון) ומטבעות לשון מהווי עולמם של יהודי פרס.
בכתיבה רגישה ומדויקת שירטט את עולמה של יהדות פרס במאה התשע-עשרה ובעשורים הראשונים של המאה העשרים. במיוחד הוא מתאר את קהילת אנוסי משהד, שהסתירה את דבר יהדותה מפני שכניה המוסלמים בעקבות רדיפות והתנכלויות קשות. דרך סיפורן של דמויות שונות נחשף עולמה של קהילה יהודית בגולה, ספוגת אמונה משיחית ואמונות עממיות.
הסיפורים מתארים את המתח בחיי יהודים אלה – נאמנות לדת וכיסופים לירושלים ולציון מחד גיסא, ורצון לגשר על קשיי הקיום היומיומי לצד השכנים המוסלמים מאידך גיסא. הרומנים מתארים את ימיה של ארץ ישראל בימי השלטון הטורקי, את ראשית המגע עם הארץ, ייסורי הקליטה בה והמתח בין העולים הצעירים לבני היישוב הישן. בעיקר הם מתארים, בכנות ומתוך אמפתיה, את הפער הנגלה בין החלומות על ציון ובין המציאות של בניית הארץ.

ויינר, חיים. "לבטים". "פרקי חיים וספרות". ירושלים: קריית ספר. 1960. 159-158; ישורון, קשת. "עם סיפורי אברהם עמיצור". "הנדר". ירושלים: ראובן מס. 1973. 17-5.

נעה ולדן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בוסתנאי, גליונות, הדים, הנדר – סיפורים מחיי יהודי פרס ועולי פרס, הנידחים, כתובים, לבטים – רומן מחיי עולי פרס, מאזניים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הנדר, פרקי חיים וספרות

תגיות חופשיות

הגירה, יהדות פרס, מקרא, משיחיות, שירה פרסית

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
ישראל
פתח תקווה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
43 (1933)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות