חזרה לדף התוצאות

סקאל משה /// סופר ועורך /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1976 /// גיל: 47
כותב/ת הערך: סתר תמר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הקצרה
פרס משרד התרבות לספרי ביכורים
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

סופר ועורך
נולד בתל אביב למשפחה שמוצאה בסוריה ובמצרים. בוגר תיכון "אליאנס" ברמת אביב, שבו למד צרפתית ממורותיו, שלדבריו טיפחו בו את האהבה לספרות ולתרבות הצרפתית.
פיסם שישה ספרים עד כה. ספרו הראשון הוא אוסף של סיפורים קצרים בשם "התרחיש" (הקיבוץ המאוחד, 1997) שראה אור בזמן שירותו הצבאי. ב-2001 ראה אור רומן הביכורים שלו, "האי אני". הספר זכה בפרס ספר הביכורים מטעם משרד המדע, התרבות והספורט לאותה שנה. ב-2006 ראה אור הרומן "אחייך אלייך, אחייך". ב-2011 ראה אור "יולנדה", שהיה בין חמשת המועמדים הסופיים של פרס ספיר, וכן יצא לאור בצרפת ב-2012 בהוצאת סטוק. ספרו הצורף פורסם ב-2014. ספרו האחרון עד כה, אחותי, פורסם ב-2016.
התגורר בפריז בשנים 2000-2006, ובה השלים את לימודי התואר הראשון בספרות עברית ובתרגום. למד לתואר שני בפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. ניהל את מפעלי הספרות במרכז הספר והספריות בישראל והוא המנהל של המפעל לתרגום ספרות מופת. חבר מערכת של כתב העת "הו!" שאותו ייסד דורי מנור, בן זוגו. הוא כותב ביקורות ספרים ומאמרי דעה, ותירגם את הרומן "שרי" של קולט (2012). פירסם סיפורים בכתב העת "הכיוון מזרח" ובכתב העת "דווקא". סיפור קצר שלו נבחר לפתוח אנתולוגיה בצרפתית בסדרת "לה קוסמופוליט". חתן פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול ז"ל לשנת 2011. בנימוקים להענקת הפרס נכתב, בין השאר, כי "כתיבתו מרשימה במנעד שלה ומשקפת יכולת של תובנה פסיכולוגית מעמיקה".
יצירתו הספרותית עוסקת בשאלות של זהות, זרות, הגירה ותנועה בין מקומות שונים כמו ישראל, צרפת, מצרים ויוון. שלושת ספריו המוקדמים זכו לביקורות טובות, והביקורות שנכתבו על "יולנדה" היללו אותו. יותם שווימר (2011) כתב כי "סקאל מניח יסודות למבנה נרטיבי רב-מפלסים. אך הוא אינו עוצר שם, ומשרטט כאדריכל פרוזאי נבון ומחוכם, כל מפלס ומפלס ומפלס את המעברים ביניהם. הוא נע בקלות בין זמנים ומקומות, בין דירות וערים, בין התרבות הצרפתית למצרית והישראלית". בעיתון לה סואר (2012) הבלגי נכתב על הספר כך: "'"יולנדה"' הוא רומן משפחתי מרהיב, מרגש ומשעשע להפליא". הוא עוסק ביצירתו בנושאים רציניים ואף טרגיים, אך טון כתיבתו קליל, עליז ואף הומוריסטי לעתים. ספרו "יולנדה" נשען על מסורת ארוכה של ספרי חניכה צרפתיים, וניכרות בו השפעותיהם של סופרים צרפתים כאונורה דה בלזק, גוסטב פלובר, מרסל פרוסט ורומן גארי. כתיבתו היא ריאליסטית ולשונו נעה בין הגבוה לנמוך בטבעיות.
הצורף (2014) מספר על תל אביב-יפו של ימינו וקושר בין חיי גיבורו, הומו שחי בתל אביב, ותולדות משפחתו שהגיעה מסוריה, ובין פליט סורי שבאמתחתו יהלום כחול. הספר תורגם לאנגלית וזכה להצלחה רבה.
הספר אחותי (2016) מתאר משפחה מזרחית מדרום תל אביב בלשון גמישה ופיוטית כשהוא מתמקד ביחסים שבין המספר לאחותו המאמצת בת מרוסיה וחיה עם סופר.

בלבן, אברהם. "מחפשים קשר". "ידיעות אחרונות" תרבות, ספרות, אמנות. 18.1.2002. 2; הרצוג, עמרי. "אל תשפטו אותנו ואל תצפו לגאולה". "הארץ" תרבות וספרות. 2.2.2007. 4.

תמר סתר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אחייך אלייך, אחייך, דווקא, האי אני, הו!, הכיוון מזרח, התרחיש, יולנדה, שרי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

הגירה, הומוסקסואליות, חניכה, מזרחיות, ספרות צרפתית

מידע כללי

שפות תרגום
אנגלית
צרפתית

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית
פילוסופיה
תרגום

משפיעים
אונורה דה בלזק
גוסטב פלובר
מרסל פרוסט
רומן גארי

עיר או ארץ מגורים
פריז
צרפת

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
21 (1997)

רקע משפחתי

בן-זוגו של דורי מנור

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות