חזרה לדף התוצאות

סלע אורי /// סופר, מתרגם, חוקר ספרות ולשון /// נולד בקבוצת דגניה, ישראל /// 19281993 /// גיל
כותב/ת הערך: דיין מוריה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

סופר, מתרגם, חוקר ספרות ולשון
נולד בדגניה, שבה התגורר עד 1952, עת נאלץ לעזוב בשל מחלוקות אידיאולוגיות. בגיל שלוש חלה במחלת הפוליו ובגינה סבל מנכות ברגלו. השתתף במלחמת העצמאות והיה מדוברי הפלמ"ח ומשדרני הרדיו המחתרתי של "ההגנה". בשנות החמישים היה שותף בעריכת העיתונים "במעלה", "עיתון הנח"ל" ו"העולם הזה". מילא שורה של תפקידים בעיתון "ידיעות אחרונות", בהם עריכת מוסף סוף השבוע וכתיבת מדור מיתולוגי לביקורת ספרות בשם "ממכבש הדפוס". שימש כאיש יחסי ציבור, ובשנות השבעים והשמונים פתח משרד ליחסי ציבור וחברת פרסום. ערך והגיש תוכניות ב"גלי צה"ל". הגם שנעדר השכלה פורמלית, הרבה להרצות באוניברסיטאות בתחום התקשורת.
ב-1967 הוציא את ספרו "101 חמשירים". הוא נחשב למי שהמציא את המילה "חמשיר" ומי שפיתח ז'אנר זה בעברית. את אהבת השפה שיקע בספרו "מילה בסלע" (1990), שבו הוא מתחקה אחר שורשיהם של מילים ופתגמים. חדשנותו המילולית הובילה לצירופו כחבר נלווה באקדמיה ללשון העברית. ב-1974 הוציא "הגדה של פסח" בתוספת פירוש ברוח הזמן. חיבר עם יואל רפל את הספר "יראה ואהבה: סיפורים ומימרות חסידיים" (1996), שראה אור לאחר מותו. ספר נוסף שיצא בסיועו של רפל הנו "מכתם לעגנון" (1994), המכיל מפתח פתגמים ומסה על הכלב בלק.
כסאטיריקן היה אחראי על עריכה וכתיבה של קובצי בדיחות, דוגמת "אוצר הבדיחה הפוליטית" (1969), וכן חוברות על לוי אשכול, ביבי נתניהו ואחרים. הוא שקד על תרגומים רבים לספרי ילדים, מהבולטים שבהם: "מקס ומוריץ" (1965); "אמא אווזה" (1986); "יפתח המלוכלך" (1975). לצד תרגומיו עסק גם בכתיבה לילדים, ובין הספרים: "ילדות קלה" (1974) ו"כשאגדל" (1978).

לוין, יעל. ""מכתם לעגנון" מאת אורי סלע". "מבוע" כ"ט. 1995. 100-104; נבו, רעיה. "הגל הקל של השירה העברית". "אותות" 73. 1986. 53.

מוריה דיין

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

101 חמשירים, אוצר הבדיחה הפוליטית, אמא אווזה, במעלה, הגדה של פסח, העולם הזה, ידיעות אחרונות, ילדות קלה, יפתח המלוכלך, יראה ואהבה: סיפורים ומימרות חסידיים, כשאגדל, מילה בסלע, מכתם לעגנון, מקס ומוריץ, עיתון הנח"ל

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

אותות, מבוע

תגיות חופשיות

חסידות, סאטירה, פולקלור

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
רפל יואל

תחומי מחקר
לשון
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות