חזרה לדף התוצאות

נגב אילת /// עיתונאית וביוגרפית /// נולדה בקיבוץ רביבים, ישראל /// 1951 /// גיל: 72
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

תיעוד

תחומי יצירה

ביקורת
עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

עיתונאית וביוגרפית
הוריה היו ממקימי קיבוץ רביבים בנגב. אביה, פרופ' אברהם נגב, ארכיאולוג באוניברסיטה העברית בירושלים, היה מומחה לתולדות הנבטים. אמה, רחל נגב, פירסמה שלושה קובצי שירה. התבגרה בירושלים. למדה באוניברסיטה העברית, סיימה תואר ראשון באנגלית ובתולדות האמנות, לימודי תעודה בתרגום כתבי מדע, והשלימה תואר שני בתקשורת המונים (1982). ב-1984 השתתפה בקורס עורכי תוכניות ברדיו וערכה משדרים תיעודיים. ב-1986 החלה לכתוב בשבועון "כותרת ראשית" ובירחון "מוניטין", אחר כך ב"דבר השבוע". מ-1988 כתבת במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות". מ-2011 משמשת כמבקרת ספרות במוסף "ספרים" של עיתון "הארץ".
רבות מכתבותיה הן ראיונות או דיוקנאות של סופרים, שעולה מהם ביוגרפיה קצרה וממצה של המרואיינים. מבחר של מאה מתוך מאות ראיונות כאלה כינסה בספריה "שיחות אינטימיות" ("ידיעות אחרונות", 1995) ו"חיים פרטיים" (2001), שזכו לשבחים. קובץ שלישי ראה אור ב-2003 באנגליה ובארצות הברית בשם Close Encounters With 20 Israeli Writers. בין מרואייניה: עמוס עוז, א"ב יהושע, יהודה עמיחי, ס' יזהר, פנחס שדה, יורם קניוק, דליה רביקוביץ, דויד גרוסמן, מאיר שלו, צרויה שלו, אורלי קסטל-בלום, יהודית קציר, אהרן אפלפלד ורבים אחרים. בעזרת חוקרים, בני משפחה וחומר ארכיוני היא שירטטה את דיוקנאותיהם של אלישבע, רחל, דבורה בארון, לאה גולדברג, אורי צבי גרינברג, ש"י עגנון, אלכסנדר פן, נתן אלתרמן ואחרים.
נגב ראיינה גם סופרים בכירים בחו"ל, ובהם: סלמן רושדי, נדין גורדימר, אייריס מרדוק, יבגני יבטושנקו, טד יוז, טוני מוריסון, וכתבה דיוקנאות של גדולי הקלאסיקונים כמו טולסטוי, בלזק, גוגול, וירג'יניה וולף, אוסקר ויילד, נבוקוב, מרסל פרוסט, סילביה פלאת' ועוד.
את הספר Giants: the Dwarfs of Auschwitz (2009), סיפורה של משפחת נמוכי קומה ששרדה את אושוויץ, כתבה עם בן זוגה, העיתונאי ואיש הטלוויזיה יהודה קורן. הספר יצא לאור בכמה שפות. ספרם השני, "חייה ומותה של אסיה ג'" (2009), עוסק באהובתו הישראלית של המשורר טד יוז. ב-2011 יצא לאור באנגלית ספרם First Lady of Fleet Street.
ב-2014 ערכה ופרסמה (עם יהודה קורן) את יומניו של פנחס שדה.
נגב חברה בוועדת "פרס רחל נגב לשירה", פרס שנתי המיועד להוצאת ספר שירה לסטודנטים של האוניברסיטה העברית, מקרן מלגות לסטודנטים שהקים אביה על שם אמה המשוררת.

גרין, שגיא. "הדמיון עולה על כל מציאות". "הארץ" ספרים. 6.6.2001. 18; רוטבליט, יעקב. "חיי אדם". "ידיעות אחרונות" ספרות. 18.5.2001. 28.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הארץ, חייה ומותה של אסיה ג', חיים פרטיים, ידיעות אחרונות, כותרת ראשית, מוניטין, שיחות אינטימיות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
אנגלית
תולדות האמנות
תקשורת
תקשורת המונים

בקשר ספרותי עם
קורן יהודה

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
44 (1995)

רקע משפחתי

בתה של המשוררת רחל נגב| בת זוגו של העיתונאי ואיש הטלוויזיה יהודה קורן

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות