חזרה לדף התוצאות

מלמד אריאנה /// סופרת, עיתונאית ומבקרת ספרות /// נולדה ברומניה /// 1958 /// גיל: 65
כותב/ת הערך: אלדר אסנת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

ביקורת
עיתונאות
עריכה
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

סופרת, עיתונאית ומבקרת ספרות
נולדה ברומניה וגדלה באשדוד. שימשה כמבקרת הספרות של עיתון "חדשות" מ-1988 ועד לסגירתו ב-1993. לאחר מכן כתבה טורים במקומונים "כל "העיר" ו"העיר" וכן בעיתון "מעריב", בעיתון "ידיעות אחרונות" ובאתר האינטרנט של "קבוצת "ידיעות אחרונות"" ynet. כיום היא כותבת ביקורות טלוויזיה בעיתון "הארץ".
ב-1992 יצא ספרה הראשון, "בית הספר לבאלט", בהוצאת זמורה-ביתן, וב-2001 יצא ספרה השני, "חלודה ואבק כוכבים": רשימות קטנות על ספרים גדולים". בד בבד המשיכה לכתוב את טוריה בעיתונים שונים וכן פירסמה טורי אוכל בשם העט אנה וגנר. בנוסף ערכה את הספרים הבאים: "איך פרוסט יכול לשנות את חייך" מאת אלן דה בוטון (2001), "חיי מלאך" מאת גיל הראבן (2003) ו"מחתרת האושר" מאת קובי מרנקו (2003).
כתיבתה העיתונאית היא תמציתית וממוקדת, מגלה קורטוב של ציניות והומור, אך משוקעות בה דעות מוצקות, הכוללות ביקורת מושחזת על תחלואיה של החברה הישראלית. היא מבטאת את דעתה בבהירות ובנחרצות ואינה נרתעת משחיטת פרות קדושות. בה בעת היא נוהגת לשבח ספרים וסופרים הנראים בעיניה ראויים וחשובים, מבלי להסתתר מאחורי ניסוחים דו-משמעיים.
בכתיבת ביקורת הספרות מגלה מלמד בקיאות בהיסטוריה התרבותית, העולמית והישראלית. ספרה "חלודה ואבק כוכבים" מפנה זרקור למאה ושלושה ספרים הנחשבים כגדולי הספרים שנכתבו במאה העשרים. חשיבותו בכך שהוא מאפשר לקורא ספרות מתחיל, המגשש את דרכו בנבכי המצאי הספרותי הרחב, למקד את חיפושיו ובכך להעשיר את השכלתו הספרותית והתרבותית.

אלמוג, רות. "שבוע של ספרים: הספרים הטובים", "הארץ" תרבות וספרות. 24.8.2001. 15; דולב, ערן. "אוהבת ספרים". "ידיעות אחרונות" לשבת. 6.7.2001. 28; סלע, אורי. "המבקרת כמבוקרת". "ידיעות אחרונות" לשבת. 25.9.1992. 27.

אסנת אלדר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

איך פרוסט יכול לשנות את חייך, בית הספר לבאלט, העיר, חדשות, חיי מלאך, חלודה ואבק כוכבים, חלודה ואבק כוכבים: רשימות קטנות על ספרים גדולים, ידיעות אחרונות, כל העיר, מחתרת האושר, מעריב

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

ביקורת חברתית

מידע כללי

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (1992)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות