חזרה לדף התוצאות

מוקדי עמוס /// סופר ומחזאי /// נולד בוינה, אוסטריה /// 1931 /// גיל: 92
כותב/ת הערך: רז רותם

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: אסנת קרסננסקי, מתוך האוטוביוגרפיה של מוקדי

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

מחזאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-05-01 00:00:00

סופר ומחזאי
נולד בווינה ליהושע ברנדשטטר ולמרגוט קלאוזנר, מחלוצי התרבות בארץ ישראל, וב-1932 עלתה המשפחה לארץ. גדל והתחנך כילד חוץ בקיבוץ משמר העמק, וכנער השתתף בקרבות על הגנת הקיבוץ. לאחר שירותו הצבאי נסע ללונדון, למד שם באקדמיה למשחק "סנטרל סקול" וזכה עם השחקנית ג'ודי דנץ' בפרס היוקרתי על שם ויליאם פואל. במשך השנים שיחק, ביים וכתב לתיאטרון, לקולנוע ולרדיו בישראל ובאנגליה. ייסד את תיאטרון "שחרית" בארץ, וכן שני תיאטראות באנגליה. עוסק שנים רבות בפעילות למען השלום.
ספרו הראשון, "צמא", ראה אור ב-1987 בהוצאת ספרי מפרש. זהו רומן תנ"כי, חלק ראשון בטרילוגיה, שמגולל את קורותיו הבדויים של הנביא עמוס, שעל סיפורו המקרא לא מגלה כמעט דבר, היוצא למסע בחיפוש אחר אותנטיות ומשמעות. הרומן כתוב בסגנון פיוטי אימפרסיוניסטי המשלב בין לשון מקראית עשירה ללשון העברית החדשה.
ספרים נוספים פרי עטו: ספר הילדים "אחותי איליאה" (1994) והרומנים "חיי נביא: טרילוגיה" (1995); "פשוט, לחיות" (2003); "מלאכים על התקרה" (2012).
הסכסוך הישראלי-פלסטיני נוכח מאוד ביצירתו של מוקדי, וכן העבר היהודי והעברי. ב"מלאכים על התקרה", למשל, יוצא בן קיבוץ לברלין להתעמת עם עברם של הוריו, פליטי המשטר הנאצי, בעוד בהווה הסיפורי מבעבע כל העת הסכסוך הלאומי בארץ; ב"פשוט, לחיות" הוא מתאר את עשרים שנות חייו הראשונות של אביו באחת המושבות בארץ ובקיבוץ בעמק יזרעאל; וב"צמא" הוא חוזר אל העבר המקראי ובורא סיפור לנביא נטול סיפור.
אמיר אור (1988) כתב על "צמא" כי מכל שורה בו מבצבצת אהבה גדולה "לנופים, לדמויות, להווי ולשפה", וכן כתב כי "אף בנקודות הדרמטיות ביותר של הספר, הדרמה האמתית היא בהתרשמות ובהפנמה. זוהי מוסיקה של תיאורים אימפרסיוניסטיים, פשוטים, שדרושה סקרנות תמימה, עיניים "צמא"ות של ילד, כדי למצות ממנה את עונג הגמיעה".

אור, אמיר. "מצב האדם". "מאזניים" ס"א (11-10). 1988. 92; זקוביץ, יאיר. "תנ"ך עכשיו". "כותרת ראשית" 236. 10.6.1987. 45.

רותם רז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אחותי איליאה, חיי נביא: טרילוגיה, מלאכים על התקרה, פשוט, לחיות, צמא

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

כותרת ראשית, מאזניים

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
אנגליה
ישראל
לונדון
קיבוץ משמר העמק

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
56 (1987)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות