חזרה לדף התוצאות

מאירי גלעד /// משורר, סופר ופעיל ספרותי /// נולד בירושלים, ישראל /// 1965 /// גיל: 59

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons צילום: מוטי קיקיון

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

עיון
עריכה
פרוזה
שירה

פרסים

פרס אקו"ם
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-05-01 00:00:00

משורר, סופר ופעיל ספרותי
נולד בירושלים. למד בבתי הספר "לוריא" ו"דנמרק" בירושלים. עקב עבודת אביו שהה שש שנים בארצות הברית. שירת בנח"ל. למד ספרות עברית, אמנות ולימודים הודיים באוניברסיטה העברית בירושלים. את עבודתו לתואר מוסמך כתב על שירתה של יונה וולך. כתב עבודת דוקטור באוניברסיטת תל אביב על שירתו של דוד אבידן בהנחיית בעז ערפלי. היא פורסמה כספר שכותרתו "הר געש סימפטי: פרודיה, הומור ואוונגרד בשירת דוד אבידן" (2012).
בוגר בית הספר לשירה של ""הליקון"" וממייסדי קבוצת "כתובת" הירושלמית לשירה. מאז 2002 מנהל את פרויקט "מקום לשירה", מרכז לתרבות ולשירה בשכונת אוהל משה בנחלאות, בירושלים. במסגרת "כתובת" יזם אירועי שירה ופסטיבלים. עוסק בחינוך בתחומים שונים: הוכשר כמורה ליוגה, הדריך במעון "אורנים" לנערות במצוקה, לימד ספרות בבתי ספר תיכוניים והיה רכז תרבות ומנהל המרכז לתקשורת קהילתית במנהל הקהילתי "לב העיר" בירושלים. בשנת 2015 הקים ביחד עם נועה שקרג׳י את בית הספר לאומנות המילה בירושלים.
פירסם את שיריו ואחדים מסיפוריו במוספי הספרות ובכתבי עת, בהם: "מאזניים", "עתון 77", "שבו", "הליקון", "אפיריון", "הכיוון מזרח", "משיב הרוח" ועוד, ובאנתולוגיות שירה. פירסם ביקורות על ספרי שירה, שילב מוזיקה ושירה ויצר גם עבודות שעניינן שירה ומשוררים בתחום הווידיאו והטלוויזיה. בין השאר השתתף (עם רועי בן-עמי ואלון הראל) בהפקת הסרט התיעודי "אחת עם קלשון" (2004), על המשוררת אגי משעול.
כתב את ספרי השירה: "פגני אורגני" (כרמל, 2003; כתב היד, בטרם נדפס, זכה בפרס ירושלים לספרות יפה על שם זבולון המר, 2001); "זעזועים בג'לי": שירים" (2006); "חיפוש מתקדם" (2010), שחרור בתנאים מגבילים (2014); בוא זמני (2017) וסונט בגט (2019).
כתב את קובץ הסיפורים "המשרד לסיפורי הציבור" (2008). ערך את אנתולוגיית שירי הכדורגל "קורה פנימית" (מדיה 41, 2009). אנתולוגיה נוספת, של שירי תפילה, ערך עם נועה שקרג'י: "קרבת מקום" (ידיעות ספרים, 2011).
חוויותיו מילדותו בשכונת מוסררה בירושלים וחינוכו לצד אב מפעילי "הפנתרים השחורים" הותירו חותם בכתיבתו. התמטיקה שלו עוסקת בקבוצות שוליים, בהתמודדות עם הקשיים החברתיים-כלכליים ובקונפליקטים של חיי הנישואים ("זעזועים בג'לי", "חיפוש מתקדם" ו"פגני אורגני"). שירתו מערבת בין המקומי, המפנה את המבט מן הרחוב והשיכון אל תוככי הבית וחיי המשפחה, והאוניברסלי, הנשען על הספרות המערבית והשירה העברית. שירתו עוסקת במתח שבין השירה לחיים, בשילוב שבין קודש לחול ובעולמה הסבוך של העיר ירושלים. היא שזורה ברכיבים קומיים, שבירה של צירופים כבולים ועירוב בין תחומי משמעות שונים ומרוחקים.
זכה בפרס דב סדן (2006), בפרס היצירה לסופרים עבריים ע״ש ראש הממשלה לוי אשכול ז״ל (2007) ובפרס אקו"ם לעידוד פרסום היצירה (2013).

ויסמן, דורית. "שטיח מדיח משיח". "שבו" 10. 2003. 106-109; עלון, קציעה. "אין סיפור מזרחי אחד". "הארץ" ספרים. 28.4.2004. 8; סומק, רוני. "פוטו רגע". "עתון 77" 336. 2009. 6; שוייצר, ארז. "דברים שבשירה – משוואה של נאלמים". "הארץ" ספרים. 11.8.2010. 15.

אלישע פורת ונינה פינטו-אבקסיס

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אחת עם קלשון, אפיריון, הכיוון מזרח, הליקון, המשרד לסיפורי הציבור, הר געש סימפטי: פרודיה, הומור ואוונגרד בשירת דוד אבידן, זעזועים בג'לי, זעזועים בג'לי: שירים, חיפוש מתקדם, מאזניים, משיב הרוח, עתון 77, פגני אורגני, קורה פנימית, קרבת מקום, שבו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עתון 77, שבו

תגיות חופשיות

מוזיקה, שוליים

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
אמנות
לימודי הודו
ספרות
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
בן-עמי רועי
הראל אלון
ערפלי בועז
שקרג'י נועה

תומכים ו/או מורי דרך
ערפלי בועז

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
38 (2003)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

וידאו

מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות