חזרה לדף התוצאות

מֶנְדָה-לוי עודד /// חוקר ספרות /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1963 /// גיל: 60
כותב/ת הערך: שי שחורי דקל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר

תחומי יצירה

עיון
פרוזה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הארוכה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

חוקר ספרות
נולד וגדל בתל אביב. למד בתיכון "עירוני א"'. החל את לימודיו באוניברסיטת תל אביב ב-1984 כאשר למד לתואר כללי במדעי הרוח, והמשיך באוניברסיטה זו לתואר שני ולתואר דוקטור, שקיבל ב-2003. עבודותיו, שנכתבו בהנחיית פרופ' נורית גוברין, התמקדו בפרוזה האורבנית בסיפורת העברית. "לקרוא את העיר: החוויה האורבנית בסיפורת העברית מאמצע המאה ה-19 ועד אמצע המאה ה-20", עיבוד של עבודת הדוקטור שלו, יצא כספר ב-2010 בהוצאת הקיבוץ המאוחד. ספר זה זכה בפרס ס' יזהר לחקר הספרות העברית והוראתה לשנת 2011.
במחקרו ובפרסומיו עוסק מנדה-לוי בקשרים שבין הטקסט הספרותי לבין המרחב, העיר והאדם, בין השאר בכתביהם של דוד פוגל, ז'ורז' פרק, יהודית קציר ואחרים. הוא משלב באורח מרשים פרקטיקות מתחומי עיון שונים: תורת הספרות, סוציולוגיה, גיאוגרפיה הומניסטית ועוד. פירסם מסה בשם "קניון" (2004) וספר מחקרי-הגותי, "על קצה המקום: צדדים במרחב ובטקסט הספרותי" (2011). מנדה-לוי מציע בספריו מבט מהורהר על מראות העיר הנשקפים מבעד לטקסטים הספרותיים. הוא עושה זאת תוך דיון בתיאוריות מרחביות ואורבניות, ואלה ממשמעות את נוכחותה הבולטת של העיר בספרות העברית מהמאה התשע-עשרה ואילך.
החל מ-1990 מלמד בחוג לספרות עברית ובחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב. כמו כן מלמד באקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל", במכללת "סמינר הקיבוצים" ובמכללת לוינסקי. משמש גם כעורך בהוצאת רסלינג.
ב-2015 פרסם את קובץ השירים מיליון פחות אחד. ב-2017 פרסם את אני זוכר, ממואר שזכה לשבחים על ימי ילדותו. הספר היה ברשימה הארוכה של פרס ספיר.

הרצוג, עמרי. "אזור דמדומים של זמן, מרחב, אשליה". "הארץ" תרבות וספרות. 21.7.2004. ה'4; מנהיים, נועה. "שנות הפוסט". "ידיעות אחרונות" לשבת. 10.9.2004. 29-30; שאול בן-צבי, רבקה. "סופרים עבריים כותבים עיר". "מקור ראשון" לשבת. 11.12.2010. 21.

דקל שי שחורי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

לקרוא את העיר: החוויה האורבנית בסיפורת העברית מאמצע המאה ה-19 ועד אמצע המאה ה-20, על קצה המקום: צדדים במרחב ובטקסט הספרותי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות, מקור ראשון

תגיות חופשיות

אורבניות

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
גוברין נורית

תומכים ו/או מורי דרך
גוברין נורית

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
47 (2010)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות