חזרה לדף התוצאות

לחמן לילך /// עורכת, משוררת ומתרגמת /// נולדה בישראל /// 1953 /// גיל: 70
כותב/ת הערך: הולנדר אורי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: יצחק לחמן

תחומי יצירה

עיון
עריכה
שירה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

עורכת, משוררת ומתרגמת
למדה לתארים ראשון (1974) ושני (1978) בחוג לתורת הספרות באוניברסיטת תל אביב. את עבודת הדוקטור שלה כתבה במחלקה לאנגלית ולפואטיקה באוניברסיטת ניו יורק (1988). מפרסמת מסות ורשימות ביקורת במוספים שונים לספרות, ובהם מוסף "ספרים" של "הארץ" ומוסף "שבת" של "מקור ראשון". לימדה ספרות במסגרות שונות, ובהן אוניברסיטת תל אביב ומכללת "עלמא". שיריה הראשונים נדפסו ב-1989, בגיליונו השמיני של כתב העת "חדרים" בעריכת הלית ישורון. נשואה לפסל ולצייר צבי לחמן.
שיריו של אבות ישורון העסיקו אותה הן כיוצרת הן כחוקרת. ב-2009 ראה אור מבחר השירים של ישורון "מלבדאתה" בעריכתה (עם הלית ישורון), וב-2011 פורסם קובץ נוסף בעריכתה ושמו "איך נקרא אבות ישורון"; קובץ ראשון מסוגו הבוחן את ריבוי פניה של היצירה הישורונית. פירסמה ספר שירים יחיד, "קָרָאת" (כרמל, 1995), שנפתח במוטו מאת אבות ישורון ("הֱיֻ לִי/ פָּנִים אֶל/ פָּנִים לִי"), וכן ערכה ותירגמה מבחר משיריה וממכתביה של אמילי דיקנסון ושמו "אולי הלב" (2006).
במסה שצירפה למבחר תרגומי דיקנסון העידה כי פרקים לא מעטים ביצירתה של האחרונה "הפכו נחוצים. באותו רגע היה נדמה לי כאילו אני עצמי כתבתי אותם בגלגול קודם" ("אולי הלב", 206). ואכן, דומה שעולמה השירי הוא מעין הכלאה בין שירת האינטימיות המוחלטת והבדידות הדיקנסונית הגמורה (ומעניין לציין כי מבחר זה הוקדש להלית ישורון) ובין הקול המדבר הישורוני, שעיסוקו בלשון מודע ולפרקים אובססיבי, ויש בו משום העמדה מתמדת של האני כמושא לחקירה עצמית. עולמה השירי מציג, כדבריה על דיקנסון, "קול מרוסק-צלול" ("שְׁתִיקָתֵךְ אֲנוּשָׁה תְּדַבֵּר מִפִּי", קובעת הדוברת בשיר ""קָרָאת"", שהעניק לקובץ שיריה את שמו). קול זה משאיר את הקורא כמעין משקיף מן הצד על הוויית קיום קשה וסתומה. מוטיב השב ונשנה בשיריה הוא זה של לידה ולידה מחדש, כמו בשיר "תמוז ב"' מתוך "קָרָאת": "כָּל אֶחָד מֵאִתָּנוּ/ עוֹמֵד עַצְמוֹ/ מִנֶּגֶד, שׁוּב לְהִוָּלֵד". לא פעם נלווה לו מוטיב הכמיהה למים חיים, שיבקעו מן הסלע.
ערכה את יבוא גדי זהב: אסופת שירי ערש (2015).

לאור, יצחק. "להגיד לך מה". "הארץ" תרבות וספרות. 11.11.2011. 2.

אורי הולנדר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אולי הלב, איך נקרא אבות ישורון, הארץ, חדרים, מלבדאתה, מקור ראשון, קָרָאת

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת ניו יורק
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות אנגלית
תורת הספרות

בקשר ספרותי עם
ישורון הלית

משפיעים
אבות ישורון

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
27 (1980)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות