חזרה לדף התוצאות

לורד אמנון /// ספר ביכוריו, הנובלה דודיק היפה, פורסם ב-1998 (כתר) /// נולד בקיבוץ עין דור, ישראל /// 1952 /// גיל: 71
כותב/ת הערך: בן זקן דנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

נובלה

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

עיתונאי וסופר
נולד בקיבוץ עין דור. אביו היה חבר ב"שומר הצעיר" בעיירה רובנה, שהיתה בתחום הכיבוש הרוסי בפולין, ולאחר עלייתו לארץ ישראל ב-1939 נמנה עם מקימי קיבוץ עין דור. לאחר שירותו הצבאי נסע לארצות הברית, שם למד קולנוע וטלוויזיה. נשוי לסופרת גיל הראבן.
בשנים 1984-1991 שימש ככתב חדשות ואקטואליה בעיתון חדשות. עם סגירת העיתון עבר לעיתון תל אביב ושימש בו ככתב וכמבקר קולנוע. מ-1999 הוא כותב עבור העיתון מקור ראשון. במקביל הפיק סדרת טלוויזיה על תולדות הקולנוע הישראלי ונחשב למבקר קולנוע מוערך.
ספר ביכוריו, הנובלה "דודיק היפה", פורסם ב-1998 (כתר). עלילת הספר מגוללת את סיפורו של בן קיבוץ הנמצא על סף גיוסו לצבא ויוצא למסע עקוב מדם ברחבי ישראל. במהלך מסעו מצטלבים זיכרונות מילדותו בקיבוץ עם זיכרונותיהם ועברם של אביו וסבו. העלילה הפנטסטית-אפוקליפטית מאירה את נקודת מבטו הביקורתית של המחבר ביחס לקיבוץ ולערכיו.
בהמשך דרכו התמקד בכתיבה עיונית-פוליטית. ספרו "איבדנו כל אשר יקר היה" (2000) הוא מסה על שורשיו של השמאל הישראלי ועל התמורות שחלו בחברה הישראלית מסוף מלחמת יום הכיפורים ואילך. הספר כולל עיון מחודש בכתביהם של ס' יזהר, עמוס עוז, דויד גרוסמן, מאיר שלו ואחרים. הוא מציע הבנה מחודשת של כתיבתם של סופרי "דור תש"ח" ו"הגל החדש" ושל עמדותיהם האידיאולוגיות. ב-2003 ראה אור ספרו "מלחמה בבית", בו הציע ניתוחים אנליטיים של המציאות הישראלית בשלוש השנים הראשונות של המאה העשרים ואחת. הספר משקף את תפישותיו הפוליטיות, ובעיקר את המעבר שהוא עשה באותה תקופה ממחנה השמאל אל המחנה הלאומי-ציוני. עיסוקו הביקורתי בשמאל הישראלי נמשך אף בספר "רצח בין ידידים" (2010), בו התמקד בדמותו של אורי אבנרי ובעמדותיו הרדיקליות. ספרו האחרון עד כה הוא ספר העיון: הדור האבוד-סיפורה של מלחמת יום הכיפורים (2013).
מאז 2017 מפרסם את הטור הראשי במוסף סוף השבוע של העיתון ישראל היום.

מלצר, יורם. "השלטון מסכים איתו". "מעריב" ספרות וספרים. 28.11.2003. 24; נירגד, ליה. "פרוזה קשוחה, גברית, מתבקש לומר". "הארץ" ספרים. 20.1.1999. 6.

דנה בן-זקן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

איבדנו כל אשר יקר היה, דודיק היפה, מלחמה בבית, רצח בין ידידים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

ביקורת פוליטית, דור בארץ, דור המדינה, מלחמה, מסע, פנטזיה, קיבוץ

מידע כללי

תחומי לימוד אקדמיים
טלוויזיה
קולנוע

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
46 (1998)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *