חזרה לדף התוצאות

כ"ץ יואב /// סופר, מחזאי ובמאי תיאטרון /// נולד בבאר שבע, ישראל /// 1965 /// גיל: 58
כותב/ת הערך: אלדר אסנת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן
תסריט

תחומי יצירה

בימוי
מחזאות
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופר, מחזאי ובמאי תיאטרון
גדל ולמד בבאר שבע. ב-1991 סיים תואר ראשון בכתיבה דרמטית בחוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב. השתתף בסדנאות התסריטאות של רוברט מק'קי בניו יורק. מלמד כתיבה ותסריטאות בחוג לקולנוע ולטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב, במדרשה לאמנות בבית ברל ובבית הספר "מעלה" בירושלים. משמש כעורךשותף במגזין לתסריטאות ולכתיבה "דראפט ראשון" בהוצאת איגוד התסריטאים. ב-1997 כתב את התסריט "עיניים שלי", שהיה לסרט טלוויזיה ושעליו היה מועמד לפרס האקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלוויזיה. כמו כן כתב את התסריט לסרט "סדום ועמורה" והשתתף בכתיבת התסריט לסדרה "ארץ קטנה, איש גדול", בבימויו של אברהם הפנר. יותר מחמש שנים כתב תוכניות לערוץ הילדים ולטלוויזיה החינוכית.
כמו כן, תירגם ועיבד מאנגלית יותר מעשרים מחזות. ב-1999 כתב וביים את ההצגה "מהמטבח באהבה", שזכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר בפסטיבל חיפה להצגות ילדים. תירגם מאנגלית עשרות ספרים, בהם מכתביו של המינגוויי ו"הטיגריס הלבן" מאת ארווינד אדיגה.
בשנים 1992 ו-1993 זכו שניים מסיפוריו במקום הראשון בתחרות הסיפור הקצר של "הארץ". ב-2000 ראה אור קובץ סיפוריו הקצרים, "מולטי סיסטם", בהוצאת ידיעות אחרונות. קובץ זה זיכה אותו בפרס קרן מוזס לספרות. ב-2011 ראה אור ספרו "נתב"ג" בהוצאת עם עובד.
בסיפוריו הוא מיטיב לתאר בחמלה וברגישות את מצבו של היחיד בחברה הישראלית. דמויותיו מתקשות לפתור את הקונפליקטים שהן נקלעות אליהם, ומתקשות למצוא משמעות לחייהן. האווירה השלטת בסיפוריו קודרת. הוא מרבה בציון פרטים ומדייק בעיצובם, מאפיין המאפשר לו לטשטש את הגבול בין מציאות לבדיון. כתיבתו לקונית, דחוסה וקצבית, אך תכונות אלה אינן פוגמות ביכולתו להעמיד דמויות מורכבות. ספרו האחרון עד כה הוא ספר הילדים הנמלה פיסטינה והקוסקוס (2015).

אביבי, יובל. "דרך דמעה שקופה". "טיים אאוט" תל אביב. 21.7.2011. 136; הולצמן, אבנר. "חלל מוגבל, עשוי היטב". מפת דרכים: סיפורת עברית כיום. תל אביב: הקיבוץ המאוחד. 2005. 227־229; ניב, טל. "זה בהחלט היה רגע". "הארץ" ספרים. 12.4.2000. 10.

אסנת אלדר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

ארץ קטנה, איש גדול, דראפט ראשון, הארץ, הטיגריס הלבן, מהמטבח באהבה, מולטי סיסטם, נתב"ג, סדום ועמורה, עיניים שלי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, טיים אאוט, מפת דרכים: סיפורת עברית כיום

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
כתיבה דרמטית
תיאטרון
תסריטאות

בקשר ספרותי עם
הפנר אברהם

עיר או ארץ מגורים
באר שבע
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
35 (2000)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות