חזרה לדף התוצאות

כנוביץ' גרגורי /// משורר, סופר ומחזאי בשפות הרוסית והליטאית /// נולד ביונבה, ליטא /// 1929 /// גיל: 94
כותב/ת הערך: זינגר נקודא

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

מחזאות
פרוזה
שירה

שפות יצירה

ליטאית
רוסית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

משורר, סופר ומחזאי בשפות הרוסית והליטאית
נולד בעיירה יונָבה, מחוז קובנו, ליטא, למשפחה יהודית מסורתית. בוגר החוג להיסטוריה ולפילולוגיה באוניברסיטת וילנה. בראשית שנות החמישים התחיל לפרסם שירים וסיפורים ברוסית ובליטאית. מאז חיבר יותר משלושים מחזות ותסריטים בנושאים אקטואליים וכלליים. לעיקר הישגיו הגיע ברומנים על נושאים יהודיים, שבמגמתם הלאומית לא היו כדוגמתם בספרות הרוסית. אף ששפתו הראשונה היתה יידיש, בחר כנוביץ' לכתוב ברוסית דווקא, כדי להגיע למספר גדול של קוראים יהודים ברוסיה. זכה בפרס הלאומי של ליטא ובאות הוקרה על שם גדימינס. בשנים 1993-1989 עמד בראש הקהילה היהודית של ליטא. ב-1993 עלה ארצה ומאז הוא מתגורר בבת ים. חתן פרס אגודת הסופרים כותבי רוסית.
ספריו היו ונשארו אהובים על קוראים יהודים ברוסיה, המשך נדיר אך טבעי של ספרות יהודית בתחילת המאה, משלום עליכם עד באבל, ומילאו תפקיד מרכזי בבניית התודעה העצמית של הדור הצעיר בעת הדיכוי הממלכתי. יצירותיו מצטיינות בחשיבה "תלמודית" של הגיבורים, בתמונות ציוריות מדויקות של הווי העולם היהודי האבוד, בהעמדת שאלות על העצמיות וההתבוללות, בנימה לירית משולבת באירוניה ובלשון מלאה אפוריזמים שנונים האופיינית לתרבות היידית, שלעתים נוטה למשל ולמדרש.
מספריו: "אני צופה בכוכבים" (1959); "חיים פרטיים" (1967); הרומן בשלושה חלקים "נרות ברוח" (1974, ובעברית 1983); "גדי בשני זוזים" (1987, ובעברית 1995); ו"אין גן עדן לעבדים" (1985, ובעברית 1995). כל התרגומים לעברית הם פרי עמלו של דוידה קרול.

חקק, הרצל. "צופן הגדי השחוט בצל הגרדום". "מאזניים" ע' (11). 1996. 38-39; מרגלית, דורין. "דגים טריים, דגים טריים…?!". "עתון 77" 191. 1995. 9.

נקודא זינגר

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אין גן עדן לעבדים, אני צופה בכוכבים, גדי בשני זוזים, חיים פרטיים, נרות ברוח

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, עתון 77

תגיות חופשיות

ספרות יידיש

מידע כללי

שפות תרגום
עברית

עיר או ארץ מגורים
בת ים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות