חזרה לדף התוצאות

כהן אורי ש' /// חוקר ספרות /// נולד בשיקגו, ארה"ב /// 1970 ///
כותב/ת הערך: סתיו שירה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

עיון
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

חוקר ספרות
נולד בשיקגו, ארצות הברית. למד ספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים, שם גם השלים, ב-2005, את עבודת הדוקטור שלו, בהנחייתו של פרופ' דן מירון. לימד באוניברסיטת קולומביה. זכה בתואר פרופסור וכיום הוא מלמד בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב. בשנים 1993-1994 היה שליח עיתון "דבר" ברומא. פירסם רשימות ביקורת ספרות בעיתונות היומית וברדיו. כמו כן ערך והגיש תוכנית יומית ברשת ג' וב"קול ישראל".
ב-2003 ראה אור רומן הביכורים שלו, "על מקומו בשלום" (ידיעות אחרונות), העוסק בהתמודדות עם גסיסה ומות ההורים. היה מיוצריו של הסרט התיעודי "אידה פינק: רישומים לקורות חיים" (2004), המתעד נסיעה שלו לגליל עם הסופרת הדגולה ניצולת השואה ושיחה על חייה ועל ספרות. כמו כן תירגם מאיטלקית את הרומן "היפוכו של אחד" מאת ארי דה לוקה (2006).
פירסם מאמרים בכתבי עת ובאסופות מאמרים שונות. מאמריו עוסקים ביוצרים מרכזיים – ש"י עגנון, נתן אלתרמן, פרימו לוי, ג'רג'יו אגמבן ואחרים, במקומן של אלימות ומלחמה בספרות ובתרבות ובסוגיית המבט בקולנוע ובאמנות הישראלית. ב-2007 ראה אור ספרו "הישרדות: תפיסת המוות בין מלחמות העולם בארץ ישראל ובאיטליה", המבוסס על עבודת הדוקטור שלו. הספר מנתח את השיח הפוליטי והספרותי בשתי הארצות בתקופה הנדונה, המאופיינת בסגירות ובהשתקה של קולות חריגים. כהן מעמת בין השיח של השליטים (בן-גוריון ומוסוליני) לבין השיח הספרותי (אלתרמן ושלונסקי, פירנדלו ואונגרטי) ובוחן את הרטוריקה ואת הלשון הפיגורטיבית העוסקת במוות. דיון זה מתקשר לדיון רחב יותר בעבודתו האקדמית, והוא שאלת היחסים בין תרבות לבין פוליטיקה, בייחוד בתרבויות לאומיות ובמדינה המודרנית. בעבודתו הוא מתבסס על הוגים מרכזיים בתיאוריה הביקורתית (פוקו, בארת, אגמבן, דה-מאן ואחרים).
ב-2011 ראה אור ספרו "לקרוא את אורלי קסטל-בלום". הספר כתוב כמדריך לקריאה ביצירותיה. הוא עורך סקירה כרונולוגית של יצירתה ובוחן קווי התפתחות ברצף זה ואת הסוגיות העיקריות העולות מן הקריאה בספריה, כמו חדשנותה, שאלת סימונה כיוצרת פוסט-מודרניסטית, מנגנוני ההומור, הממד הפוליטי והמציאות הישראלית ועוד. במרכז הספר עומד הדיון בלשונה המקורית של קסטל-בלום, והאופן שבו היא יוצרת מציאות לשונית המעכלת לתוכה בצורה כמו-שרירותית את עולם הדימויים ואת המרכיבים של המציאות הריאלית.
ב-2017 פרסם את ספרו הנוסח הביטחוני. ספר זה שמציע קריאה דיאכרונית בהתפתחות התרבות הצבאית-מלחמתית בתרבות הישראלית, טוען כי מאז הקמת המדינה מושל בספרות העברית הנוסח הביטחוני שמעצב את האופן שבה הספרות והחברה תופשים את המלחמה (והופכים אותה לחלק בלתי נפרד מהחיים).

שירה סתיו

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אידה פינק: רישומים לקורות חיים, דבר, היפוכו של אחד, הישרדות: תפיסת המוות בין מלחמות העולם בארץ ישראל ובאיטליה, לקרוא את אורלי קסטל-בלום, על מקומו בשלום

תגיות חופשיות

אלימות, מלחמה, ספרות איטלקית, פוסטמודרניזם, צבא

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
מירון דן

תומכים ו/או מורי דרך
מירון דן

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
33 (2003)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *