חזרה לדף התוצאות

ישי אורציון /// סופר ומורה /// נולד בירושלים, ישראל /// 19362013 /// גיל
כותב/ת הערך: עקרוני אביב

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

עריכה
פרוזה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

סופר ומורה
נולד בירושלים להורים יוצאי מקדוניה, צאצאי מגורשי ספרד. התחנך בתלמוד תורה והשלים את לימודיו התיכוניים לאחר השירות הצבאי. בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים במקרא ובספרות. בעל תואר מוסמך מטעם החוג לחינוך, במגמת פיקוח והדרכת מורים.
במשך יותר משלושים שנה היה מורה למקרא, מרכז לימודי היהדות בבתי ספר על-יסודיים בירושלים ומדריך למורים. בשנות השבעים ניהל את בית הספר היהודי ע"ש חיים ויצמן בסנטיאגו דה-צ'ילה ובשנות השמונים לימד מקרא, ספרות ופילוסופיה של החינוך בסמינר למורים במקסיקו סיטי. במשך שנים אחדות היה חבר הוועד וההנהלה של אגודת הסופרים העבריים, יו"ר הנהלת בית הסופר בירושלים וחבר מועצת הרשות הלאומית לתרבות הלדינו.
פירסם ספרי עזר להוראת המקרא, ערך את האנתולוגיה "צרור המור" ובה סיפורים קצרים של יוצרים בני עדות המזרח (1983). זכה בכמה פרסים, בהם: הפרס על שם פרננדו חנו במקסיקו (1978), פרס משרד החינוך והתרבות (1980), פרס ראשון בתחרות מספרי סיפורים לרגל שלושת אלפים שנה לירושלים (1996) ופרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול ז״ל (2000).
הלדינו היא שפת האם של ישי והשפעתה ניכרת ביצירתו, הן בלשון והן במוטיבים הספרותיים, המשופעים בנוסטלגיה ובפולקלור. ספריו מחיים את תרבותם של רובעי ירושלים בצבעים, בטעמים, בניחוחות ובלבוש. במקביל הוא מתאר מראות נוף ספרדיים ודרום-אמריקניים, על האקזוטיות שלהם, במקסיקו, בצ'ילה ובמקומות אחרים. סיפוריו מאוכלסים בדמויות רבות בעלות קווים עזים של יצריות ואהבה, חמלה וקרבה אנושית. הם שזורים בניבים ובאמרות חוכמה מן האוצר הלשוני העממי של יהדות ספרד. לכך מתלווה הממד ההיסטורי, שחלק ניכר ממנו עוסק בתולדותיה של יהדות ספרד לפני ואחרי הגירוש, דוגמת הפיכתו של בית הכנסת המפואר של יהודי סגוביה לכנסיית ה"קורפוס כריסטי" (הסיפור "בחזרה לסגוביה" בספר "לשתוק עם פרננדו", 2005).
קובץ סיפוריו הראשון הוא "הכל באותו יום" (שי, 1976), ואחריו פורסמו עוד חמישה: על החוטים ועל לאורה (1978); צבעונים (1982); סגורה לרגל שיפוצים (1995); חבצלות לקצין צעיר (2001); "לשתוק עם פרננדו" (2005). כתב גם רומן: עידן השמש החמישית (1999).
נפטר ב-2013.

גורביץ', ניצה. "הכוח הנשי". "עתון 77" 240. 2000. 11; חקק, הרצל. "לא זכיתי באור מן ההפקר (ריאיון)". "אפיריון" 97. 2006. 16-15.

אביב עקרוני

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הכל באותו יום, לשתוק עם פרננדו, על החוטים ועל לאורה (1978); צבעונים (1982); סגורה לרגל שיפוצים (1995); חבצלות לקצין צעיר (2001); לשתוק עם פרננדו (2005). כתב גם רומן: עידן השמש החמישית (1999), צרור המור

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

אפיריון, עתון 77

תגיות חופשיות

יהדות ספרד, מקרא, נוף, ספרות לדינו

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
חינוך
מקרא
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
40 (1976)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות