חזרה לדף התוצאות

יגלין עפרה /// חוקרת ספרות /// נולדה ביפו, ישראל /// 1959 /// גיל: 65
כותב/ת הערך: דיין מוריה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

חוקרת ספרות
נולדה ביפו לאב ניצול שואה ולאם צברית. גדלה בחולון והיתה חניכת "השומר הצעיר". את שירותה הצבאי עשתה בנח"ל בכמה תפקידים פיקודיים. ב-1985 סיימה את לימודי התואר הראשון בספרות עברית, היסטוריה ולימודים כלליים באוניברסיטת תל אביב. המשיכה בחוג לספרות עברית לתואר שני ושלישי. שימשה כמרצה בכמה אוניברסיטאות, ובשנים 2004-1995 עבדה כמרצה בכירה בסגל המחלקה לספרות עברית באוניברסיטת תל אביב. ב-2004 עברה לאוניברסיטת אמורי, שם היא משמשת כפרופסור לספרות עברית, ספרות ותרבות במחלקה ללימודי המזרח התיכון ודרום-אסיה. משמשת גם כחברת סגל במכון ללימודי היהדות באוניברסיטת אמורי. ב-2011 הפכה לפרופסור-חבר. מתגוררת עם בנה באטלנטה.
מחקרה נסב בעיקר על שירה ישראלית מודרנית. היא חוקרת את הקשר בין ספרות לאקלים תרבותי וחברתי, ובחיבוריה היא מתייחסת למגוון רחב של יוצרים ישראליים. ממושאי חקירתה: דליה רביקוביץ, דוד אבידן, נתן זך, לאה גולדברג, אבא קובנר ועוד.
עבודת התזה שלה, "קווים לסגנונם הפרוזודי המוקדם של נתן זך, יהודה עמיחי ודוד אבידן", פורסמה ב-1990 (אוניברסיטת תל אביב). ב-2002 יצא לאור ספרה "אולי מבט אחר: קלאסיות מודרנית ומודרניזם קלאסי בשירת לאה גולדברג" (הקיבוץ המאוחד), המבוסס על עבודת הדוקטור שלה. זהו ספר מרכזי במחקר על לאה גולדברג, המסמן את אחד השלבים בשינוי תפישת הביקורת את יצירתה. ב-2008, בשיתוף גדעון טיקוצקי, פירסמה ספר סונטות של לאה גולדברג. הספר, "שירי אהב"ה וזה"ב: הסונטות של לאה גולדברג", כולל את כל הסונטות של המשוררת, ובכללן סונטות גנוזות וטיוטות בכתב ידה.
ב-2015 פרסמה את ספר המחקר חרסים שאין להם מנוחה: למקורותיו הפיוטיים של אבא קובנר.
מוריה דיין

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אולי מבט אחר: קלאסיות מודרנית ומודרניזם קלאסי בשירת לאה גולדברג, קווים לסגנונם הפרוזודי המוקדם של נתן זך, יהודה עמיחי ודוד אבידן, שירי אהב"ה וזה"ב: הסונטות של לאה גולדברג

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
לימודים כלליים
ספרות
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
טיקוצקי גדעון

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
חולון
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
31 (1990)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות