חזרה לדף התוצאות

טרבאי דוד /// סופר ומתרגם /// נולד בבודפשט, הונגריה /// 1977 /// גיל: 46
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

מתח
רומן

תחומי יצירה

ביקורת
פרוזה
תרגום

פרסים

פרס נשיא המדינה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-03-01 00:00:00

סופר ומתרגם
נולד בבודפשט, הונגריה. כשהיה בן שלוש נפרדה אמו מאביו, אדה טרבאי, סופר ילדים ידוע בהונגריה, וכשהיה בן ארבע-עשרה עלתה עמו ארצה. האם, שעבדה בבודפשט כעורכת ספרים, הפכה למרצה ולחוקרת של ספרות הונגרית באוניברסיטה העברית בירושלים.
למד בתיכון ע"ש תלמה ילין והשלים את השכלתו באופן פרטי אצל מורה לקומפוזיציה. אחר כך למד בחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. ב-1966 החל לפרסם תרגומים וביקורות בעיתונים שונים כ"עתון 77", "ידיעות אחרונות" ו"טיים אאוט".
ב-2001 ראה אור ספרו הראשון, "אדוניס" (גוונים), שנכתב במקורו כתסריט לחוג לקולנוע. בספר חמישה סיפורים המתרחשים בתקופות שונות, אך כולם מתארים מפגש המתקיים באותו האתר: טירה עתיקה בצרפת, על גבול בלגיה. נושאו הסמוי של הספר הוא מוזיקה: חמשת הסיפורים שומרים על עצמאותם אך נקשרים זה לזה באמצעות יצירה מוזיקלית שאבדה ונמצאה כעבור זמן. הרומן תורגם להונגרית וזכה להצלחה ולביקורות אוהדות בהונגריה, אך בישראל לא נכתבה עליו ולו רשימת ביקורת אחת. הרומן הבא, "סטלקר" (2004), יצא לאור בישראל ובהונגריה בו בזמן, ופורסם שם בחגיגיות רבה במסגרת פסטיבל בינלאומי לספרות. הפעם זכה הספר גם כאן לביקורות, וב-2005 זכה מחברו בפרס נשיא המדינה לספרות בשיתוף עם האוניברסיטה העברית.
"סטלקר" עוסק בילד בן בלי שם, המתגורר במקום שאינו מוגדר, כנראה במזרח-אירופה. הילד משוחח עם עצמו ועם תחליף האב שלו, וחולם להיות ""סטלקר"" – מדריך ומושיע לתושבים האחרים במקום. בתוך כך מתאר טרבאי תהליך של מעבר מילדות לבגרות, מעבדות לחירות, מחלומות של ילד למימוש עצמי של מבוגר, ובודק כמה שאלות מכריעות, בהן באיזו מידה יכול הפרט להגיע להגשמה עצמית כשהוא נמצא בסביבה מדכאת. הספר מספק לקורא מפתחות שונים להבנת המארג הקושר את חלקיו הפנימיים; דרך יצירות מוזיקליות, סיפורי מיתולוגיה וסרט הקולנוע של אנדריי טרקובסקי "סטלקר". ספרו "הקיסרים חולמים" ראה אור ב-2010.ספרו האחרון עד כה המעברים המאושרים (2014) הוא ספר מתח עתידני שמתרחש בישראל של 2026.
תירגם כמה ספרים מהונגרית: "סיפורו של כבוד עצמי" – אנדור אנדרה גלרי (2005); "הסוף של רומן משפחה מאת פטר נדש (2006); שעשועים בשאול – שתי נובלות מאת טיבור דרי (2007) ועוד".

סערי, רמי. "לא לקוראים קצרי רוח". "הארץ" תרבות וספרות. 24.11.2006. 2; רות, אביבית. "במקום שהוא לא מקום". "עתון 77" 265. 2000. 12.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אדוניס, הסוף של רומן משפחה מאת פטר נדש (2006); שעשועים בשאול – שתי נובלות מאת טיבור דרי (2007) ועוד, הקיסרים חולמים, טיים אאוט, ידיעות אחרונות, סטלקר, סיפורו של כבוד עצמי, עתון 77

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עתון 77

תגיות חופשיות

מוזיקה, מיתולוגיה, ספרות הונגרית

מידע כללי

שפות תרגום
הונגרית

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
תיכון ע"ש תלמה ילין בגבעתיים

תחומי לימוד אקדמיים
טלוויזיה
קולנוע

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
24 (2001)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות