חזרה לדף התוצאות

חייק יואב /// משורר וסופר /// נולד בבגדאד, עיראק /// 1936 /// גיל: 87
כותב/ת הערך: ברתנא אורציון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית
ערבית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-02-01 00:00:00

משורר וסופר
נולד בבגדאד, עיראק. עלה ארצה ב-1951. למד משפטים באוניברסיטת תל אביב, בעל משרד עצמאי לעריכת-דין בפתח תקווה. בשנותיו הראשונות בארץ כתב ופירסם בשפה הערבית בכתבי עת ערביים ובבית השידור הישראלי דברי שירה, פרוזה ותסכיתים. היה ממלא מקום יו"ר אגודת הסופרים העבריים ויו"ר העמותה לזכר המשורר נתן יונתן. מאז 1962 פירסם עשרה ספרים, ובהם רומן אחד: "שלא בדרך המלך" (אוריינט, 1962), בשם העט יואב לימור; "שירים על כפות המנעול" (1967); "קולות" (1973); "עיגול לפנים עיגול" (1979); "אני ועוד אחד" (1984); "צילומי תצפית תלת ממדית על רובינזון קרוזו" (1988); "חוש שביעי" (1988); "לוח מודעות" (1997); "חילוף חומרים" (2002); "כרטיס ביקור: מבחר ושירים חדשים" (2007), על קו המשווה: שירים (2012).
הצטרף משלב מוקדם של יצירתו אל המסורת האקזיסטנציאליסטית המתפתחת בשירה הישראלית מאז שנות החמישים. שירתו עוסקת הרבה במקור, במוצא, אבל בסופו של דבר אין אלה שירי סיפור על מקורו של ה"אני", מוצאו, זיכרונותיו והמורשת התרבותית המזרחית שממנה בא – אלא שירים על ה"אני" כמקור להתדיינות אישית אינטימית, שנועדה לאוזניים אחרות.
הוא בוחר בשירתו בעמדה של מתבונן בעולם שסביבו, ללא מעורבות פעילה בו. שירתו משקפת אישיות רגישה מאוד, אבל הוא זהיר בהסגרת עמדותיו ואינו ממהר לחשוף את רגשותיו. החידה נוחה לו. אולי משום כך אין הוא הולך שבי אחר אקזוטיקה או אחר נוסטלגיה. הוא לא מספר על נופים אישיים אבודים וגם לא שואב תשובות מן העבר, מאבותיו. הוא רואה את חולשותיהם, ועוד יותר הוא רואה את חולשותיו ביחס אליהם. כמשורר מתבונן הוא משורר ארס-פואטי. גם שירת האהבה הענפה שלו היא, במיטבה, שירה שבה המעשה הארוטי מוצג כשיר.

חייק, יואב. "לגדול עם שפה חדשה". "הכיוון מזרח" 7. 2003. 82; יעוז, חנה. "ראיון עם יואב חייק לרגל הופעת מבחר משיריו". "פסיפס" 65. 2006-2007. 23־25.

אורציון ברתנא

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אני ועוד אחד, חוש שביעי, חילוף חומרים, כרטיס ביקור: מבחר ושירים חדשים, לוח מודעות, עיגול לפנים עיגול, צילומי תצפית תלת ממדית על רובינזון קרוזו, קולות, שירים על כפות המנעול, שלא בדרך המלך

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הכיוון מזרח, פסיפס

תגיות חופשיות

אקזיסטנציאליזם, ארוטיקה, מזרחיות

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
משפטים

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
26 (1962)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות