חזרה לדף התוצאות

זהבי לאה /// משוררת, סופרת ומתרגמת /// נולדה בחיפה, ישראל /// 1950 /// גיל: 73
כותב/ת הערך: קורמן נירית

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-02-01 00:00:00

משוררת, סופרת ומתרגמת
נולדה בחיפה. למדה ספרות עברית וספרות צרפתית באוניברסיטת חיפה בשנים 1978-1972. משנות השמונים מפרסמת שירים וסיפורים בכתבי עת לספרות, בהם: "עתון 77", "מאזניים", "גג", "אפיריון" ו"פסיפס". רבים משיריה הולחנו על ידי המלחין נטע אלוני. תירגמה חמישה ספרים מצרפתית, בהם מבחר סיפורים מה"הפטמרון" למרגריט דה נוואר (2002).
עד כה הוציאה לאור ארבעה ספרי שירה ושני ספרי פרוזה. ספרה הראשון, "תנועה שואפת לאבן" (1984), ראה אור בהוצאת עקד. שירי הקובץ עוסקים בשאלות של זהות ותחושת התבדלות מהחברה, תוך דגש על מצבה הייחודי של האישה, עם שאלות על מעשה הכתיבה. בספרה השני, "בגד" (1988), הכתיבה הופכת לניסיונית יותר וניתן מקום נרחב לדמות האישה, גופה ומיניותה, מגמה שהולכת ומתחזקת בספרה השלישי, "אשה צוחקת לבד" (1994). ספר שיריה "פינה זעירה במקום בורח" (2009), מכיל התייחסויות למוות, כולל חטיבת שירים המוקדשת למותה של האם. לצד העיסוק במוות חוזר העיסוק במעשה הכתיבה. קובץ השירים רצה ושבה (2014) מחולק לשמונה שערים שכל אחד מהם מבקש להתמקד בהיבט אחר בחייה של המשוררת. ספר שיריה, האחרון עד כה, תחזוקה שוטפת (2018) ממשיך ומחזק את המהלך הפואטי של זהבי שמבקשת לאחד בין הלירי לאוטוביוגרפי.
ב-2005 פורסם הרומן "דרימינג".doc. זהו רומן העשוי קטעים-קטעים, ובמרכזו אישה המתעדת את חלומותיה. הרומן אינו יוצר רצף סיפורי אלא רצפים אסוציאטיביים המשלבים דמויות בדויות וחלומיות לצד אזכורים ביוגרפיים של דמויות ההורים, ובעיקר דמות האם ניצולת השואה. ב-2013 ראה אור סיפורים שתוקים, ארבעה סיפורים עם אופי וידויי.
הביקורת נטתה לה חסד, אם כי הצביעה על חוסר אחידות באיכות שיריה. המבקרים ציינו את נועזותה הארוטית ואת יכולתה לדייק בביטוי השירי של מצבים נפשיים ורגשיים.

בן משה, שאול. "פרסום ראשון: עולם יפה". "מעריב" 26.10.1984. 26; עברון, רם. "כל הזמן בתנועה של בריחה: ראיון עם לאה זהבי". "ידיעות אחרונות". 3.11.1989. 27; פלד, עודד. "שנייה לפני הרגע שאחרי". "עתון 77" 345. 2010. 9-8.

נירית קורמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אפיריון, אשה צוחקת לבד, בגד, גג, דרימינג, הפטמרון, מאזניים, עתון 77, פינה זעירה במקום בורח, פסיפס, תנועה שואפת לאבן

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, מעריב, עתון 77

תגיות חופשיות

ארוטיקה, כתיבה ניסיונית, מגדר, מיניות, שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא יצירה), שירה לירית, שירה מולחנת

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת חיפה

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית
ספרות צרפתית

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (1984)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות