חזרה לדף התוצאות

ולנטין אבי /// סופר ועיתונאי /// נולד ברמת השרון, ישראל /// 1949 /// גיל: 74
כותב/ת הערך: סתוי זיסי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-12-01 00:00:00

סופר ועיתונאי
נולד ברמת השרון, למד ב"תיכון חדש" בתל אביב. לאחר שחרורו מצה"ל החל לעבוד בעיתון "הארץ" ככתב ספורט (1970) ולמד היסטוריה של המזרח-התיכון באוניברסיטת תל אביב. ב-1972 מונה לתפקיד כתב "הארץ" לענייני משטרה. ב-1977 פירסם את סדרת הכתבות "הפשע המאורגן בישראל – המצב עכשיו" ואת המסמך שכונה בתקשורת "מסמך ה-11", ובעקבות זאת מינתה הממשלה את "הוועדה לבירור נושא הפשיעה בישראל" בראשות עורך-הדין ארווין שִמרון. ולנטין זומן להעיד בפניה. במסקנות הוועדה נקבע לראשונה כי יש בארץ "פשע מאורגן נוסח ישראל". פירסם כתבות במוסף השבועי של "הארץ", והיה סגן עורך המוסף. אחרי עשרים שנות עבודה בעיתון פרש ב-1990 לכתיבת ספרים ולעריכת תחקירים.
עבודתו העיתונאית, ובעיקר היכרותו את עבודת המשטרה ואת עולם הפשע המאורגן, הניבו כמה ספרים. "אמת אבודה" (כנרת, 1984) הוא רומן דמיוני על הווי החיים של אנשי העולם התחתון בתל אביב, על שיטות העבודה של המשטרה, ועל מאבקם יוצא הדופן של קצין מהיחידה המרכזית וחבריו במשפחות הפשע המאורגן. הרומן "מלאכים שחורים" (1991) מתאר את המשך המאבק במשפחות הפשע המאורגן שהחל ב"אמת אבודה" עד לגמר מוצלח בניצוחו של קצין משטרה בכיר שיודע לנצל את הגורם האנושי לתועלתו.
ספרו "שהיד" (1988) נכתב בעיצומה של האינתיפאדה הראשונה, לאחר התבוננות בסבלם ובתקוותיהם של פליטי מחנות שאטי וג'באליה ברצועת עזה, ובמעשיהם ובמחדליהם של אנשי כוחות הביטחון שפעלו למגר את ההתקוממות.
"שקרים שסיפרתי לעצמי" (2000) הוא רומן המבוסס על יומנה האותנטי של תמר, אישה צעירה בשיאו של משבר נפשי. בשנה שבה כתבה את היומן, בהיותה בת שלושים ושלוש, טופלה על ידי פסיכולוג שעודד אותה להעלות על הכתב את חלומותיה, והשתתפה בקבוצת תמיכה של אכלני יתר אנונימיים. מתוך אמונה שהדיאלוג הכן והחושפני עם הדף החלק יביא לה מרפא, תיארה תמר סיטואציות אישיות כמוסות השמורות לכתיבת "יומן למגירה". ככל שהתקדמה בתוכנית ההחלמה, חשפה עוד ועוד רבדים של נפשה הפצועה והתעמתה עם עוד ועוד היבטים מסיפור חייה – יחסיה עם משפחתה, הגברים בחייה ותפישת המיניות שלה.
ב-2017 יצא ספרו בסתר כנפיים, המגולל את סיפורו של לוחם במלחמת יום הכיפורים, דרך עיניו של אחיו. זהו סיפור על עיצוב זיכרון, על מסירות, ועל שאלות טורדניות שלא מרפות גם אחרי שנים רבות. הספר זכה בציון לשבח מטעם ועדת פרס ברנר.
שנה לאחר מכן יצא הספר פתאום אחרי שלושים שנה, אשר במרכזו פגישה סוריאליסטית בן אדם להוריו, המתים מזה כשלושים שנה. על הוריו לקבל החלטה אם לשוב מעולם המתים ובכך לסכן את חיי בנם, או לשוב אל תהום הנשיה.

בכר, אהרון. "ולנטין הקדוש". "ידיעות אחרונות". 1979. 13-12; וייץ, גידי. "החבר'ה הטובים". "הארץ" מוסף. 5.12.2008. 31; מירן, ראובן. "לזלול ולהקיא". "ידיעות אחרונות". 29.10.1999. 28.

זיסי סתוי

1

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אמת אבודה, הארץ, מלאכים שחורים, שהיד, שקרים שסיפרתי לעצמי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מלחמה, פשע

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
תיכון חדש בתל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
היסטוריה של המזרח התיכון

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
35 (1984)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות