חזרה לדף התוצאות

וישנה טלי /// סופרת, מבקרת ועורכת /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1971 /// גיל: 52
כותב/ת הערך: טוהר ורד, פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ביקורת
עריכה
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-12-01 00:00:00

סופרת, מבקרת ועורכת
נולדה בתל אביב להורים דתיים לאומיים ילידי "הארץ", דור שני ליוצאי שואה. היתה פעילה בתנועת הנוער "עזרא" ושם גם פרסמה ביכורי נעורים מכתיבתה. את לימודיה התיכוניים השלימה באולפנת בני עקיבא בתל אביב, ובגיל שש-עשרה החלה ללמוד בחוג לפיזיקה באוניברסיטת תל-אביב (1987-1988). ב-1989 החלה ללמוד רפואה באוניברסיטת תל-אביב, ובמקביל למדה לימודים מתקדמים במתמטיקה, שיטות מחקר וביוטכנולוגיה. השלימה את הדוקטורט (1998) אך עשתה הסבה לפסיכיאטריה, שבה היא עוסקת גם כיום, בעיקר במגזר החרדי בבני ברק. מורה ומרצה לנוירופסיכולוגיה ופסיכיאטריה במכללת "תלפיות" ובאוניברסיטת חיפה.
מחלוצות הפרסום הספרותי ברשת האינטרנט. החלה לפרסם את יצירתה באתר במה חדשה, והקימה את העיתון הספרותי המקוון אוקפי לשירה ואמנות צעירה (2003), עם גרשון גירון, מתרגם ועורך. הם העלו לרשת צעירים מתחילים, שלימים פרסמו את יצירותיהם – ביניהם: ינאי ישראלי ומיה סלע.
פרסומה הראשון היה סיפור קצר בעיתון "מקור ראשון" (2004), ולאחר מכן פרסמה את סיפוריה בעיקר בכתבי עת ספרותיים. פרסמה שירים בכתבי העת "עכשיו", "עתון 77", "מאזניים", "גג" ו"מבוע" ובבמות שונות באינטרנט. ספרה הראשון, "אחי הקטן והמצויר" (ידיעות ספרים, 2008) הוא רומן על נערה שסובלת מדוד המטריד אותה מינית, גדלה בבית לא מתפקד ולה אחות צעירה חולה במחלת נפש ואח הסובל מדיכאון, ובבגרותה הופכת לרופאה פסיכיאטרית שמנהלת סיפור אהבה באינטרנט, שנידון לכישלון. ספרה הבא, "חשבתי על זה הרבה" (2010), מספר על אישה המגלמת מקרה מודרני של איוב. היא נאלצת להתמודד עם אסונות שניחתים עליה במפתיע: אביה ואחיה נפגעים בפיגוע, אמה מתה מסרטן ובעלה בוגד בה.
נושאי כתיבתה שאובים מתוך עיסוקה כרופאה פסיכיאטרית. היא מגדירה את עיסוקה הספרותי במכאובי הנפש כ"התמרה של הכאב" מתוך העבודה עם אנשים פגועי נפש. כתיבתה ישירה ונוקבת וייחודיותה ביכולתה לתאר באופן ספרותי את עולמם הנפשי, המשפחתי והחברתי של אנשים עם הפרעות פסיכיאטריות. עוסקת גם בעריכה ובלקטורה עבור כמה הוצאות ספרים, ובסקירת ספרים ב"קול ישראל". ביקורות ספרים שלה התפרסמו בבמות שונות.

הכט, רוית. "צדיקה ורע לה". "הארץ" ספרים. 22.9.2010. 6.

אלישע פורת וורד טוהר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אחי הקטן והמצויר, גג, חשבתי על זה הרבה, מאזניים, מבוע, מקור ראשון, עכשיו, עתון 77

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

מחלה, פגיעה מינית, שיגעון

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ביוטכנולוגיה
מתמטיקה
פיזיקה
פסיכיאטריה
רפואה

בקשר ספרותי עם
גירון גרשון
ישראלי ינאי
סלע מיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
37 (2008)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות