חזרה לדף התוצאות

ויסלר ישראל (פוצ'ו) /// סופר וסופר ילדים /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1930 /// גיל: 93
כותב/ת הערך: חרמוני מתן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
רומן

תחומי יצירה

ספרות ילדים
פרוזה

פרסים

פרס אקו"ם
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-12-01 00:00:00

סופר וסופר ילדים
נולד בתל אביב, ובה גדל והתחנך. ב-1947 הצטרף להכשרת בית השיטה ולאחר מכן השתתף במלחמת העצמאות בקרבות בבקעת הירדן ובנגב. השתתף גם בקרב לכיבוש חרבת מחאז, הסמוכה לקיבוץ בית קמה, הנזכר ברומן "ימי צקלג" מאת ס' יזהר, האפוס הגדול של דור הפלמ"ח. היה בין מקימי קיבוץ נתיב הל"ה. בשנות החמישים שב לתל אביב, ולצד הכתיבה עסק בהוראה, ומאוחר יותר בכתיבת תסריטים לתוכניות ילדים ובעריכת עיתון הילדים "מעריב שלי".
פירסם עשרות ספרים. הספר המזוהה עמו ביותר, "חבורה שכזאת" (מסדה, 1950), עוסק בחייהם של בני נוער ערב גיוסם לקרבות מלחמת העצמאות. הספר נפתח בתיאור קודר של שחיטת כבש, מעין משל על גורלם של הנערים השוחטים, אך עובר מיד לתיאור מלא חיים של תעלולים ומעשי קונדס. בשונה מרוב הסופרים בני דורו, שיצירותיהם מנסות להתמודד עם אופייה ההיסטוריוסופי המיוחד של התקופה שאליה נקלעו, התמקד ויסלר בהווי עצמו. עם צאתו לאור של הספר כתב לו משה דיין: "ספרך בבטאו הווי זה הוא אות לכך שרוח הדור 'הזקן' ממלחמת העצמאות לא הושחתה ע"י רוחות הפרצים של תהילת הניצחון".
הספרים שפירסם ויסלר בעקבות "חבורה שכזאת", בהם "יוסל'ה איך-זה-קרה?" (1973), "אני פחדן אני" (1966), מנסים לשחזר את הצלחת הרומן הראשון. גם הם מאופיינים בנימה נאיבית שהופכת אותם, במידה רבה, לרומנים לבני הנעורים. גם הרומנים המאוחרים שלו, למשל "זאת שכולם יודעים" (2007), שומרים על אותה רוח נעורים, ונדמה שהם מבקשים להימלט מתווית של ספרות מכובדת.
ויסלר פירסם קרוב לארבעים רומנים וספרי ילדים ונוער. האחרון שבהם, אוטוביוגרפיה בת שלושה חלקים בשם בחיי: קורותיו של צבר מצוי, יצאה לאור בין השנים 2016-2017. האוטוביוגרפיה כוללת הצצה לאסונות שפקדו אותו, כְּמות אשתו ובנו, לצד תיאורים נועזים של התנסויות רומנטיות. ויסלר הוא זוכה פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול ז"ל לשנת 2010, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2015, ופרס לאמנים ותיקים על שם אריק איינשטיין מטעם משרד התרבות והספורט לשנת 2018. במלאת 75 שנה למחבר, בשנת 2005, הנפיק השירות הבולאי בול מיוחד עליו מוטבע הכיתוב: "פוצ'ו – חבורה שכזו".

בן-ברוך, יוסי. "מתל-'צקלג' ועד ציר-'עכביש': וריאציות אישיות (רפורטז'ה ספרותית, עשר שנים למלחמת יום הכיפורים, ועשרים וחמש שנים להופעת '"ימי צקלג"' לס. יזהר)". "עתון 77" 50-49. 1984. 59-56, 64; חרמוני, מתן. "כמה טוב, כמה יוסי". "הארץ" ספרים. 10.6.209.

מתן חרמוני

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אני פחדן אני, זאת שכולם יודעים, חבורה שכזאת, יוסל'ה איך-זה-קרה?, ימי צקלג, מעריב שלי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עתון 77

תגיות חופשיות

דור בארץ, היהודי/העברי החדש

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
דיין משה

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ נתיב הל"ה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
27 (1957)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות