חזרה לדף התוצאות

וייס תמר /// סופרת ועורכת /// נולדה ברמת גן, ישראל /// 1975 /// גיל: 48
כותב/ת הערך: קורמן נירית

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
תסריט

תחומי יצירה

עריכה
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-11-01 00:00:00

סופרת ועורכת
נולדה ברמת גן ומתגוררת בירושלים עם בעלה האשורולוג אורי גבאי. למדה מקרא והיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים ותסריטאות בבית הספר לקולנוע ע"ש סם שפיגל.
השתתפה בעריכת כתב העת "דעות" ליהדות, ביקורת ותרבות, ופרסמה בו כתבות בשנים 2003-1999. יחד עם בעלה ערכה את "המיתולוגיה הבבלית" (2003), אנתולוגיה שיצאה לאור בסדרת מיתוסים, ומכילה את המיתוסים השומריים והאכדיים הקדומים בתרגום לעברית. עיסוקה במיתולוגיה השומרית הוביל גם לכתיבת ספר הילדים "איננה בוחרת מלך" (2004), שבו מופיעים סיפורי המיתוסים בעיבוד לילדים ובעברית עשירה.
ערכה כמה ספרי עיון ופרוזה. הבולטים בהם: "המופע הנסתר" (2008) מאת אורי אלון, "בשביל הנפש" (2010) מאת חנוך דאום ואריאל הרטמן, ו"תכתבו אהובתנו" (2010) מאת אמונה אלון. בנוסף, כתבה תסריטים לתכניות טלוויזיה לילדים. בשנת 2017 הקימה עם חברותיה לקבוצת "תיקון" (אשר ייסדה את פסטיבל השירה "תיקון" ב-2016) את כתב העת האינטרנטי המוסך, ומאז היא משמשת כאחת מעורכותיו.
ב-2000 התפרסמו ארבעה מסיפוריה הקצרים בכתבי העת "עתון 77" ו"מאזניים". סיפורים אלה קובצו יחד עם סיפורים נוספים בספר הביכורים שלה "שטח מת" (הקיבוץ המאוחד, 2002). סיפורי הקובץ כתובים בנוסח ריאליסטי נטורליסטי, והדמויות המרכזיות חוות תחושות של חוסר מנוחה, מצוקה, ולעתים אובדן. דרכי הביטוי של התחושות האלה והאפשרויות להימלט מהן, מבוטאות בסיפורים תדיר בפריצות לתחום הדמיון הסוריאליסטי.
הסיפור הקצר "ברית" שהתפרסם בכתב העת "מטעם" ב-2005 הורחב ופותח לספרה השני, הנובלה "צפלין" (2008). הנובלה מתארת את חייהם של בני זוג דתיים צעירים שזה עתה נישאו, והיא מפתחת ומשכללת נושאים שהופיעו בסיפורי "שטח מת", כגון שאלות של חזרה בשאלה. דרך תו"דעות"יהם הערניות והרגישות של הגיבורים הצליחה הסופרת ללכוד, בתיאורים סוריאליסטיים מפתיעים, את התמודדויותיהם עם מצוקות הקיום היומיומיות.

בן-שמחון, קובי. "להתעורר אל הדמיון". "הארץ" ספרים. 26.6.2002. 6; נבות, אמנון. "שלוש פינות". "מעריב" תרבות. 28.11.2008. 26-27; קרמניאן-פרי, מיכל. "מותו ותחייתו של דג האלוהים". "מקור ראשון" מוסף שבת. 19.9.2008. 16-17.
נירית קורמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

איננה בוחרת מלך, בשביל הנפש, דעות, המופע הנסתר, המיתולוגיה הבבלית, מאזניים, מטעם, עתון 77, צפלין, שטח מת, תכתבו אהובתנו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב, מקור ראשון

תגיות חופשיות

החברה הדתית, מיתולוגיה, נטורליזם, סוריאליזם, ריאליזם

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
בית הספר ע''ש סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
מקרא
תסריטאות

בקשר ספרותי עם
אלון אורי
אלון אמונה
דאום חנוך
הרטמן אריאל

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
27 (2002)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות