חזרה לדף התוצאות

הלקין הלל /// סופר בשפה האנגלית, חוקר, פובליציסט ומתרגם /// נולד בארה"ב /// 1939 /// גיל: 84
כותב/ת הערך: חרמוני מתן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

מתח
רומן
רומן היסטורי

תחומי יצירה

מסה
עיון
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

אנגלית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-11-01 00:00:00

סופר בשפה האנגלית, חוקר, פובליציסט ומתרגם
נולד בארצות הברית. אביו, אברהם הלקין, הוא חוקר תולדות היהודים בספרד המוסלמית, ודודו הוא המשורר וחוקר הספרות שמעון הלקין. אמו, שולמית, היא בתו של הרב מאיר בר-אילן. ב-1970 עלה ארצה ומאז הוא מתגורר בזכרון יעקב. החיים בארצות הברית ובזכרון יעקב עומדים במרכז יצירתו.
ספרו הראשון והידוע ביותר הוא "מכתבים לידיד יהודי אמריקאי" (Letters to an American Jewish Friend – A Zionist Polemic) שראה אור ב-1979 באנגלית וכן בעברית, בתרגומו של עמי שמיר. הספר, הכתוב כמכתבים אינטימיים לחבר יהודי באמריקה, דן ביחסים הסבוכים בין שני גילומיה המודרניים העיקריים של היהדות במחצית השנייה של המאה העשרים: יהדות ארצות הברית ומדינת ישראל.
ב-2002 ראה אור ספרו "על גדות הסמבטיון – מסע בעקבות צאצאי שבט המנשה" (הופיע בעברית ב-2007 בתרגומו של המחבר), ובו הוא שוטח את קורות המסע שערך בחברת הרב אליהו אביחיל בעקבות האגדה על עשרת השבטים. ב-2005 פירסם את רומן המתח ההיסטורי A Strange Death, המבוסס על פרשיית מחתרת ניל"י.
תירגם לאנגלית כמה יצירות מרכזיות מן הספרות העברית ומספרות יידיש: "שכול וכישלון" מאת י"ח ברנר (1971); "מנוחה נכונה" מאת עמוס עוז (1986); "פישקה החיגר" ו"מסעות בנימין השלישי" (מהנוסח היידי) מאת ש"י אברמוביץ (1986); וכן "טביה החולב" מאת שלום עליכם (1987).
הלקין מפרסם מאמרי ביקורת ופובליציסטיקה בעיתונים אמריקניים שונים, בהם ה"ניו ריפבליק" וה"ניו יורק טיימס". בגרסה האנגלית של ה"פארווערטס" הוא מפרסם מאמרים בענייני לשון ובלשנות בשם העט פילולוגוס.

Mintz, Allan. "Negating the Diaspora". Responses 35. 1978. 93-100.

מתן חרמוני

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

טביה החולב, מכתבים לידיד יהודי אמריקאי, מנוחה נכונה, מסעות בנימין השלישי, ניו יורק טיימס, ניו ריפבליק, על גדות הסמבטיון – מסע בעקבות צאצאי שבט המנשה, פארווערטס, פישקה החיגר, שכול וכישלון

תגיות חופשיות

יהדות אמריקה, ספרות יידיש

מידע כללי

שפות תרגום
עברית

בקשר ספרותי עם
אביחיל אליהו

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
זכרון יעקב
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

רקע משפחתי

אביו, אברהם הלקין, הוא חוקר תולדות היהודים בספרד המוסלמית, ודודו הוא המשורר וחוקר הספרות שמעון הלקין

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות